Caritas

Caritas

 
Koniec roku szkolnego 2017/2018 laugh


2 czerwca 2018 roku na stadionie w Kleszczewie Kościerskim odbył się Dzień Dziecka dla lokalnej społeczności. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w tym wydarzeniu. Uczennice pomagały przy zabawach sportowych, malowały twarze oraz zajmowały się przygotowaniem baniek. Wszyscy bardzo dobrze spędzili czas a na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Poprzez udział w tym wydarzeniu nawiązaliśmy współprace z sołtysem wsi Kleszczewo Kościerskie.

    


13 maja 2018 roku Szkolne Koło Caritas wraz z księdzem proboszczem zorganizowało zbiórkę. Zbiórka odbyła się w Kościele. Akcja miała na celu pomoc dzieciom, które ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic w powiecie chojnickim. Parafia Kleszczewo wspiera parafię Leśno. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji i wsparcie akcji.


22 kwietnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas we współpracy z księdzem proboszczem zbierali środki na cele hospicjów, uczestnicząc tym samym w akcji POLA NADZIEI. Podczas zbiórki darczyńcy otrzymywali żonkile, które są międzynarodowym symbolem wspomnianego uczucia. Celem prowadzonej akcji było  szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie ludzi zdrowych i sprawnych na potrzeby osób chorych. 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA WSPARCIE AKCJI

Zapraszamy do galerii   

H. Walos


Zbiórka żywności

09.03 i 10.03.2018 wolontariusze Szkolnego Koła Caritas prowadzili zbiórkę żywności.  Do akcji przyłączyły się okoliczne sklepy, gdzie wolontariusze zbierali żywność.  Dzięki wzajemnej pomocy i  życzliwości mogliśmy przygotować 4 paczki z żywnością.

Zapraszamy do galerii  

H.Walos

 


Zbiórka żywności

   8 i 9 grudnia odbyła się zbiórka żywności  pod hasłem „Tak - Pomagam”.  Celem prowadzonej zbiórki było  pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, itp., aby móc przygotować świąteczne paczki. Do akcji przyłączyły się okoliczne sklepy. Dzięki wzajemnej pomocy i życzliwości udało się nam przygotować 5 paczek świątecznych.

                                                                                                                      H.Walos

  


"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
- Jan Paweł II

 

5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas swoją postawą chcieli pokazać młodszym koleżankom i kolegom  -  czym jest wolontariat,  zachęcić do pomagania.  Członkowie SKC zorganizowali wiele atrakcji  dla młodszych dzieci. Podczas zajęć świetlicowych wolontariusze przygotowali kącik plastyczny przy którym dzieci wraz z pomocą starszych koleżanek przygotowały wspaniałe aniołki, bałwanki i wiele innych prac plastycznych, które są ozdobą świetlicy szkolnej.  Część wolontariuszy zajmowała się pomocą koleżeńską podczas odrabiania prac domowych. Dzieci były zachwycone również zabawami ruchowymi, dzięki którym mogły się integrować.  Wielkie podziękowania należą się wolontariuszom. Przygotowali wiele ciekawych propozycji spędzania czasu w świetlicy, pokazali jak wspólnie można działać. Podsumowaniem  Międzynarodowego Dnia Wolontariusza był konkurs plastyczny „Pomocna dłoń”.

                                                                                                                                 H.Walos

        


 24.03 i 25.03.2017 wolontariusze Szkolnego Koła Caritas prowadzili zbiórkę żywności.  Do akcji przyłączyły się okoliczne sklepy, gdzie wolontariusze zbierali żywność.  Dzięki wzajemnej pomocy i  życzliwości mogliśmy przygotować 5 paczek z żywnością.  

K. Kulas
H. Walos


  SKC WSPIERA AKCJĘ  „POLA NADZEI”

 

2 kwietnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas we współpracy z księdzem proboszczem zbierali środki na cele hospicjów, uczestnicząc tym samym w akcji POLA NADZEI. Podczas zbiórki darczyńcy otrzymywali żonkile, które są międzynarodowym symbolem wspomnianego uczucia. Celem prowadzonej akcji było  szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie ludzi zdrowych i sprawnych na potrzeby osób chorych. 

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM ZA WSPARCIE AKCJI

Helena Walos


Projekt Szkolnego Koła Caritas działającego przy ZSP Kleszczewo Kościerskie „Wolontariusze w świetlicy szkolnej”

Szkolne Koło Caritas działające przy Zespole Szkół Publicznych w Kleszczewie Kościerskim wzięło udział w konkursie grantowym realizowanym przez Caritas Diecezji Pelplińskiej. Opiekunki koła napisały projekt „Wolontariusze w świetlicy szkolnej”. Wniosek został przyjęty i SCK otrzymało 800 zł na realizacje swoich zadań.  5 grudnia wolontariusze rozpoczęli realizację projektu „Wolontariiusze w świetlicy szkolnej”.  Pozyskane fundusze pozwoliły na wyposażenie świetlicy szkolnej, zakupiono m.in. klocki konstrukcyjne, puzzle, gry planszowe, ciastolinę. Celem przeprowadzonej akcji było propagowanie idei niesienia bezinteresownej pomocy, kształtowanie prospołecznych postaw oraz umiejętności pracy w grupie, integrowanie dzieci z różnych środowisk i klas.

Projekt zakładał, że członkowie Szkolnego Koła Caritas przez pięć dni będą pomagać podczas zajęć świetlicowych. Wolontariusze bardzo zaangażowali się w prowadzone działania. Pierwszy dzień był dniem, w którym dzieci dowiedziały się czym jest wolontariat, pod okiem wolontariuszy odrabiały lekcje, wysłuchały bajek czytanych przez dziewczęta oraz rozwiązywały wspólnie krzyżówki, rebusy. Drugi dzień rozpoczął się od przywitania pani Anny Jurczyk, która zgodziła się poprowadzić dla dzieci warsztaty plastyczno – techniczne. Pani Anna pokazała różne techniki wykonania kartek świątecznych oraz ozdób choinkowych. Uczniowie z pomocą wolontariuszy wykonali wspaniałe prace plastyczno – techniczne. Prace dzieci można było podziwiać na kiermaszu świątecznym organizowanym przez szkołę. W kolejny dzień realizacji projektu dzieci integrowały się poprzez zabawy. Dziewczęta przygotowały dla dzieci zabawy z chustą animacyjną, zabawy dramowe, ze śpiewem, ruchowe. Poprzez takie zabawy uczniowie z różnych klas mogli się lepiej poznać, przełamać swoją nieśmiałość.  Czwarty dzień realizacji polegał na rozegraniu turnieju „Mądrej główki”. Dzieci i wolontariusze najpierw przygotowywali się do turnieju poprzez granie w szachy, warcaby, gry planszowe. Następnie rozegrali między sobą turniej w wymienionych konkurencjach. Uczniowie byli zaangażowani w rozgrywki. Zarówno ci młodsi jak i ci starsi bardzo dobrze sobie poradzili. Ostatni dzień odsłonił przed dziećmi talent wokalny wolontariuszy SCK.  Członkowie koła zaśpiewali różne kolędy oraz nauczyli jednej kolędy uczniów podczas zajęć świetlicowych. Na zakończenie projektu odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Warto dzielić się z innymi”. Prace konkursowe są ozdobą świetlicy szkolnej.

Wielkie podziękowania należą się  wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas, dzięki którym możliwe było zrealizowanie tego projektu. Młodzież z radością i uśmiechem podchodziła do realizacji postawionych przed nimi zadań. Obdarzyli swych młodszych kolegów uwagą. Darowali im coś bezcennego – swój czas i uwagę. Projekt ten pokazał nam jak ważnym miejscem dla uczniów jest świetlica szkolna, dlatego wolontariusze SCK będą kontynuować podjęte działania.

                                                                                         Katarzyna Kulas

                                                                                         Helena Walos

             


TRZECI DZIEŃ PROJEKTU „Wolontariat w świetlicy szkolnej”.

Dzisiejsze zajęcia świetlicowe rozpoczęły się niespodzianką dla dzieci. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wspólnie z dziećmi układali konstrukcje z klocków, lepili z ciastoliny, grali w gry stolikowe. 

                  


DRUGI DZIEŃ PROJEKTU "Wolontariat w świetlicy szkolnej".

Wolontariuszki Szkolnego Koła Caritas przygotowały dla dzieci zabawy z chusą animacyjną oraz zabawy ruchowe ze śpiewem.

        


Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Wolontariusza! 5 GRUDNIA

Szkolne Koło Caritas rozpoczęło realizację projektu „Wolontariat w świetlicy szkolnej.” Dzięki pomocy wolontariuszy dzieci podczas dzisiejszych zajęć świetlicowych stworzyły kartki świąteczne oraz wysłuchały  bajek czytanych przez dziewczęta. 

Helena Walos

              

 


23 listopada członkowie Szkolnego Koła Caritas włączyli się do współorganizacji montażu słowno-muzycznego zorganizowanego dla mieszkańców Kleszczewa Kość. oraz okolicznych wsi. Wolontariusze zajęli się przygotowaniem sali dla przybyłych gości oraz poczęstunkiem.

Helena Walos

  

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
    83-206 Kleszczewo Kościerskie
    ul. Skarszewska 19
  • 58 5616822

Galeria zdjęć