• Dzień pomarańczowy w zerówce

• naszym przedszkolu królował kolor pomarańczowy, wszystko było związane tym pięknym kolorem, dlatego każdy przedszkolak miał na sobie założone coś pomarańczowego. Skoro pomarańczowy dzień, to nie mogło zabraknąć pomarańczowych posiłków.

• Pomarańczowy Dzień

• 8  listopada to Dzień zdrowego śniadania. W naszej szkole obchodziliśmy go pod hasłem "Pomarańczowo - witaminowo". Klasa ósma razem ze Samorządem Uczniowskim w ramach działań profilaktycznych przygotowała degustacje potraw z pomarańczowych warzyw i owoców. Uczniowie  wykonali prezentację multimedialną na temat witamin, ich ważnej roli w naszym organizmie, oraz o konsekwencjach niedoboru.  Wszyscy uczniowie przyrządzili pyszne, zdrowe, bogate w witaminki śniadanka.

• Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2021

•      11 listopada 1918 roku jest symboliczną datą odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach niewoli pod zaborami. Tego dnia zostało podpisane zawieszenie broni na froncie zachodnim, a na ziemiach polskich Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Zakończyła się I wojna światowa. Zaborcy ponieśli klęskę i Polska znów stała się niepodległa.

Niemal 103 lata później, 10 listopada 2021 roku, uczniowie PSP w Kleszczewie Kościerskim włączyli się w obchody Święta Niepodległości. Rangę wydarzenia podkreślili uroczystym, galowym strojem. Każdy wykonał też kokardę narodową, którą nosił przypiętą do piersi przez cały dzień.

Nauczyciele przeprowadzili w klasach dostosowane do wieku i możliwości uczniów pogadanki na temat pochodzenia i znaczenia Święta Niepodległości, śpiewali wraz z uczniami patriotyczne pieśni i piosenki. Prezentowali krótkie filmy traktujące o przyczynach utraty suwerenności, a także przebiegu jej odzyskiwania.

Nieodłącznym elementem doświadczania naszej państwowości jest znajomość symboli narodowych. Młodsi uczniowie przygotowali plastyczną interpretację flagi, a starsi – godła. Prace zostały wyeksponowane w holu szkoły. Również w tym miejscu zgromadziliśmy się (ze względu na stan pandemiczny – dbając o bezpieczne odległości) o godzinie 11.11, aby wziąć udział w czwartej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Śpiewając wszystkie zwrotki hymnu, połączyliśmy się z wieloma uczniami w całej Polsce i Polonii.

Nad naszymi głowami szumiało olbrzymie drzewo przybrane w barwy narodowe. Białe i czerwone liście symbolizują każdego z nas – ludzi złączonych w jeden organizm, którego istotę stanowi poczucie tożsamości narodowej.

Monika Glaner

• Październik - miesiącem Maryjnym

• Miesiąc październik jest szczególnym czasem, kiedy zwracamy się do Maryi odmawiając Różaniec. W związku z tym wśród uczniów naszej szkoły zorganizowaliśmy konkursy. W klasach IV - VIII na najpiękniejszy RÓŻANIEC, wykonany dowolną techniką, z dowolnych materiałów przez uczniów naszej szkoły. Głównym celem konkursu było rozbudzenie umiłowania modlitwy różańcowej indywidualnej i wspólnotowej oraz rozwój talentów u uczniów. Wsród uczniów klas I-III odbył się konkurs na LAURKĘ DLA MATKI BOŻEJ. Celem tego konkursu było przybliżanie postaci Maryi jako Matki Boga i naszej Matki oraz rozbudzenie umiłowania do modlitwy różańcowej. Oba konkursy miały na celu budzenie aktywności twórczej, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości oraz rozwijanie zdolności plastyczno- technicznych. Z klas IV-VIII, dwanaście osób wykonało swoje różańce, a jury konkursowe w składzie: Danuta Przytarska, Roma Kwartnik i Zbigniew Bigilski przyznało trzy pierwsze miejsca i jedno wyróżnienie. I tak:

I miejsce – Amelia Manszewska

II miejsce – Laura Szadkowska

III miejsce – Joanna Kurowska

Wyróżnienie – Amelia Berka

Z klas I – III, szesnaście osób wykonało LAURKI DLA MATKI BOŻEJ.

Jury w składzie Mirela Trawicka, Helena Walos i Danuta Przytarska oceniło prace i przyznało następujące miejsca:

I miejsce -Adam Kaiser kl. 2 oraz Jakub Szmukała kl. 2

II miejsce – Kinga Szarafin kl. 1 oraz Szymon Hartuna kl. 1

III miejsce - Michalina Sikorska kl. 3 oraz Marek Burczyk kl. 3

Wyróżnienie – Blanka Wołoszyn kl. 2

Wymienione osoby otrzymały dyplom i nagrodę rzeczową.

Dzieci z klas I – III, które brały udział w konkursie otrzymały słodkie nagrody pocieszenia.

Dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!

Danuta Przytarska i Zbigniew Bigilski

• Wf trochę inny niż zwykle

• Wychowanie fizyczne nie zawsze musi kojarzyć się z boiskiem czy salą gimnastyczna. Dziś uczniowie klasy 7 i 8 wybrali się do Aqua Centrum w Kościerzynie. Sport, woda i zabawa w jednym wywołały uśmiechy, co widać na zdjęciach 😁😁😁

Roma Kwartnik