• Wspaniały występ klas trzecich W PSP im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.

       Pierwszy etap edukacji szkolnej za nimi. Uczniowie klasy III a i III b, swoimi osiągnięciami, wynikami, zdolnościami, umiejętnościami podzielili się z przybyłymi gośćmi. W krótkim repertuarze mile zaskoczyli rodziców. Występ rozpoczął się wejściem na salę przy dźwiękach poloneza. Konferansjerzy przekazywali informacje o osiągnięciach poszczególnych uczniów w różnych dziedzinach. Potem zaczęły się występy. Julia Hajduk recytowała wiersz „Spóźniony słowik”. Mateusz Raczkowski zaśpiewał piosenkę „Chodź pomaluj mój świat”. Daria Szmukała zagrała utwór na gitarze. Paulina Jurczyk w duecie z siostrą Olą zaprezentowały pokaz akrobatyczny. Uczniowie uczęszczający w tym roku na zajęcia zespołu muzycznego „Źródło” zaśpiewali przy wsparciu p. Hani Jankowskiej dwa utwory ze swojego bogatego repertuaru. Wszystkie dzieci wierszami, piosenkami i małymi upominkami dziękowali rodzicom za trud wychowawczy i miłość. Rodzice gromkimi brawami nagrodzili dzieci  za przedstawiony pogram artystyczny.

       Po występie głos zabrała pani dyrektor Iwona Wysmułek – Śliwa . Pochwaliła wszystkich uczniów za ich występ, którym była oczarowana. Podziękowała rodzicom za współpracę i gratulowała im tak wspaniałych dzieci. Wreszcie uczniowie otrzymali nagrody książkowe i małe upominki, które wręczyły wychowawczynie  klas, pani Wioleta Kujach i Mirela Trawicka. Nauczyciele otrzymali podziękowania i kwiaty od rodziców za trzyletnią współpracę.

       Następnie wszyscy udali się na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystko odbyło się w miłej i ciepłej atmosferze.

 • 21 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem strażakiem, który przypomniał zasady bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. - Obrazek 1   - Obrazek 2

 • Wycieczka do Fokarium Sea Park

       18 czerwca klasy IV i V udały sie na wycieczkę klasową do Sea Park w Sarbsku niedaleko Łeby. Uczniowie zwiedzanie parku rozpoczęli od pokazu karmienia fok bałtyckich, następnie spacerowali alejami: miniatur latarni morskich polskiego wybrzeża oraz makiet zwierząt morskich. Kolejnym punktem wycieczki był wstęp do Oceanarium Prehistorycznego i projekcja filmu w 3D, było naprawdę przerażająco i groźnie. Uczniowie wzięli też udział w pokazach z uchatkami kalifornijskimi i kotikami południowoamerykańskimi. Foki to bardzo zwinne zwierzęta. Świetnie radzą sobie z żonglerką piłką, skokami przez hula-hop a także biciem brawo. Klasy zwiedzili wrak na wspak, woliery z ptakami, najbardziej zachwycił wszystkich paw- swoim pięknym ogonem. Młodzież zobaczyła również animację "Błękitek Live Show". Uczniowie korzystali również z kolejki szynowej oraz parku zręcznościowego-linowego. Zmęczeni ale z uśmiechem na ustach wracaliśmy do domu.

  Zapraszamy do galerii:  - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3  - Obrazek 4

  Anna Kulas

 •      Dnia 15 czerwca 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie odbył się VI GMINNY TURNIEJ UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA (3x3x3) na czas. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy IV Szymon Jankowski. W kategorii klas IV-VII wszystkie najwyższe trofea zdobyli uczniowie klas VII, ale nasz Szymon też świetnie sobie poradził. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

   

   - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3

   

  Anna Kulas

 • W PIERNIKOWYM MIEŚCIE

       19 czerwca 2018 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami na wycieczkę do słynnego Torunia. Dowiedzieli się, że „Toruń piernikiem stoi”. I faktycznie dużo sklepów i stoisk oferujących różnorodne pierniki. Było też Muzeum Piernika. Duży , stary budynek , gdzie pachniało przyprawami i przeszłością. Zwiedzili to miejsce. Wszyscy uczniowie na czas pobytu w muzeum piernika , zostali czeladnikami , gdzie od samego mistrza uczyli się tajnej receptury i wypieku piernika. Po ciężkiej pracy, otrzymali swoje gorące piernikowe dzieła i udali się na dalsze zwiedzanie starego miasta. Chodzili uliczkami wśród kamieniczek. Byli pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Smakowali tamtejsze lody. Kupowali pamiątki w ulicznych kramach.

       Przez chwilę mogli zbliżyć się do gwiazd . W Planetarium obejrzeli seans „Cudowna podróż”. To było niezapomniane przeżycie. Następnie w Geodium zwiedzali wystawę opowiadającą dzieje Ziemi. Uczniowie w tym miejscu mogli jeszcze obejrzeć zjawiska przyrodnicze poprzez kręcenie, wciskanie, włączanie i przesuwanie różnych uchwytów i gałek. Świetna zabawa dla każdego.

       Wracając do autokaru spacerowali nadwiślańską promenadą podziwiając widoki. To była udana wycieczka, która wzbogaciła wiedzę i doznania uczniów.

   - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3  - Obrazek 4

  Mirela Trawicka

 • Wycieczka do Centrum Nauki Eksperyment

  Tym razem do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni pojechali uczniowie uczęszczający na zajęcia wyrównujące z przyrody, biologii i matematyki, realizowane w ramach Gminnego Projektu „Nauczanie przez działanie kluczem do sukcesu”. Tak jak grupa poprzednia, uczniowie po krótkiej instrukcji zachowania się w tym miejscu ruszyli, by sprawdzać, dotykać, obserwować, doświadczać , eksperymentować. Dobrali się w pary lub mniejszymi grupkami i przechodzili od stanowiska do stanowiska w wybranej przez siebie kolejności. Czas szybko mija, gdy zajęcia są ciekawe. Było tak i tym razem. Ani się nie obejrzeliśmy, a czas pobytu w centrum się skończył. W drodze powrotnej wjechaliśmy na posiłek.

   

  Zapraszamy do galerii:  - Obrazek 1  - Obrazek 2

   

  Mirela Trawicka

 • Podsumowanie zbiórki makulatury – wiosna 2018.

       W wiosennej zbiórce makulatury wzięło udział 41 uczniów naszej szkoły co stanowi 21 % ogółu uczniów . Razem dostarczyli 2370,5 kg makulatury. Wszystko odbyło się przy współpracy rodziców.

  Oto laureaci Gminnego Konkursu Zbiórki Makulatury , którzy otrzymają nagrody książkowe:

  W kategorii klas 0 – III;

  I miejsce – Marcel Reszczyński – 145,5 kg

  II miejsce – Natalia Cabaj – 131 kg

  III miejsce – Natalia Szczypior – 96 kg

  IV miejsce – Marcel Pawelec – 53 kg

  W kategorii klas IV – VI ;

  I miejsce – Przemysław Pilarski – 163 kg

  II miejsce – Milena Stobba – 93 kg.

  II miejsce – Paulina Stobba – 93 kg.

  III miejsce – Arkadiusz Szablewski – 93 kg.

  IV miejsce – Dagmara Szablewska – 85 kg

  V miejsce – Milewski Mateusz – 74 kg.

  W kategorii klas VII – II g.;

  I miejsce – Oliwia Porazik – 185 kg.

  II miejsce – Maciej Zblewski – 156 kg.

  III miejsce – Paweł Lange – 120 kg.

  IV miejsce – Miłosz Bielang 103 kg.

  V miejsce – Julia Bujak 65 kg.

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, bo swoją postawą ratują drzewa . Uczmy się od nich segregować śmieci. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w tym konkursie w edycji jesiennej.

  Koordynator konkursu

  Mirela Trawicka

 • W piątek 15 czerwca w naszej szkole mieliśmy okazje do sprawdzenia się podczas wspinaczki na ściance. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością próbowali swoich sił w tej dyscyplinie sportowej.  

   - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3

 • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI KASZTANÓW

  W PSP W KLESZCZEWIE KOŚC.

       13 czerwca 2018 roku zebraliśmy się wszyscy, aby podsumować konkurs zbiórki kasztanów. Naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Koła Łowieckiego „Ryś” w Gdańsku : łowczy Andrzej Edel, myśliwy Łukasz Plata i skarbnik Andrzej Nowak. Myśliwych powitała pani Mirela Trawicka, koordynator konkursu.

       Nasza współpraca trwa już 15 lat. Co roku jesienią dzieci wspierane przez rodziców i pracowników szkoły prześcigają się w ilościach zebranych kasztanów. W tym roku 39 uczniów zebrało razem 1500 kg. Nie był to imponujący wynik w porównaniu z poprzednimi latami, ale jaki urodzaj taki zbiór.

       Myśliwi przeprowadzili z uczniami pogadankę w czasie, której sprawdzili wiedzę uczniów na temat znajomości nazw zwierząt występujących w polskich lasach. Okazało się, że nasi uczniowie dość dobrze orientują się w temacie. Panowie w czasie zadanych pytań posiłkowali się przepięknymi zdjęciami, które potem przekazali na rzecz szkoły. Wreszcie nastąpił moment wręczenia nagród. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. To dla nich czekało 39 toreb z ciekawymi, cennymi i przydatnymi przedmiotami. Wręczanie rozpoczęli od ostatniego miejsca do pierwszego. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy III b Filip Bujak, który uzbierał – 150 kg, drugie uczeń klasy I Hubert Balicki – 100 kg, trzecie Szymon Stoffa z kl. III b i Szymon Balicki z kl. IV po 97 kg. Nagrodzeni uczniowie stwierdzili, że wato było czekać na to spotkanie. Pani dyrektor Iwona Wysmułek – Śliwa podziękowała za współpracę i przekazała laurkę dla koła łowieckiego, natomiast uczniowie wręczyli laurki panom myśliwym za ich zaangażowanie w realizację konkursu.

  Jesienią zaczynamy kolejną edycję konkursu, ale zmieni się trochę regulamin.

  Zapraszamy do galerii: - Obrazek 1  - Obrazek 2

  M.T.

 • Dzień Dziecka

  Dzisiejszego dnia świętowaliśmy Dzień Dziecka. Oprócz typowych zajęć czekały na nas liczne atrakcje. Tak więc wystąpił szkolny zespół „Źródło”, oddział przedszkolny, Mateusz Raczkowski i  Julia Różańska. Największe zainteresowanie budziła tym razem loteria, w której każdy los wygrywał. Uczniowie mogli wymienić się książkami i wziąć udział w zawodach sportowych. W naszej szkole nie brakuje uczniów utalentowanych wokalnie i to z myślą o nich przygotowano karaoke. Najmłodsi zajęli się kolorowankami, puszczaniem baniek i ustawiali się w kolejce, by umalowano im twarze. Na łasuchów, jak zawsze, czekały w kawiarence słodkości przygotowane przez rodziców. Rozdano również nagrody uczniom, którzy zajęli miejsca w szkolnym konkursie plastycznym „Bocian w roli głównej” oraz w konkursie gminnym „Lapbook – zdrowo żyję, zdrowo jem – dbam o siebie. Ja to wiem”. Wszystkim uczniom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

   

  Zapraszamy do galerii:Dzień Dziecka - Obrazek 1 Dzień Dziecka - Obrazek 2 Dzień Dziecka - Obrazek 3 Dzień Dziecka - Obrazek 4

 • SPRAWOZDANIE

  Z WOJEWÓDZKO – METROPOLITALNEGO

  KONKURSU BIBLIJNEGO
  im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda

   

       Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku szkolnym 2017/18 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w w/w konkursie, którego tematem przewodnim była Księga Wyjścia. Przypomnę że, aby awansować do finału, uczestnicy musieli przejść przez kolejne stopnie eliminacji. I były to: etap wstępny, etap szkolny, rejonowy i ostatecznie finał wojewódzki. Po etapie wstępnym, 11 stycznia br. 28 uczniów (klasy IV-VII i II-IIIg) napisało swój test. Okazało się, że pytania nie były zbyt łatwe i tylko Alicja Forc z kl. III gimnazjum i Szymon Jankowski z kl. IV szkoły podstawowej awansowali do kolejnej rundy. W piątek 9 marca oboje wzięli udział w etapie rejonowym, a uzyskane wyniki bardzo nas ucieszyły, bo Szymon zajął II miejsce w kat. klas IV-VII, tym samym awansując do najwyższego etapu, natomiast Ala zdobytymi punktami również zapewniła sobie udział w finale. W sobotę, 12 maja 2018r. w Rumi odbył się finał tego konkursu. Szymon Jankowski został laureatem, a Alicja finalistką. Ogromnie nas cieszy fakt, że po raz pierwszy dwoje uczniów wzięło udział w finale uzyskując bardzo wysokie wyniki, bo w poszczególnych kategoriach udział wzięło ponad stu uczestników.

     Ps. Jak zawsze organizatorzy zapewnili poczęstunek dla wszystkich

  uczestników i ich opiekunów. Dziękujemy!

   

  Zapraszamy do galerii:  - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3

   

  Katecheta

 • Dzień Matki

     24 maja 2018 r. w naszej szkole jak co roku, gościliśmy Tych najukochańszych, najwspanialszych, serdecznych, pomocnych i wspierających RODZICÓW. To dla Nich dzieci z klasy I, klasy II i przedszkolaki przygotowały program artystyczny. Inscenizacje, wiersze, pląsy i śpiew naszych małych zuchów, doprowadziły rodziców do łez ze wzruszenia, a także ze śmiechu. Po koncercie, wszyscy zostali zaproszeni do degustacji kaw, herbat, napoi oraz słodkości, fundowanych przez p. dyrektor oraz rodziców.

    Myślę, że nasze mamusie i nasi tatusiowie dumni są z tak utalentowanych, zaangażowanych i wdzięcznych swoich małych  „pociech”.

   

  Zapraszamy do galerii: Dzień Matki - Obrazek 1 Dzień Matki - Obrazek 2 Dzień Matki - Obrazek 3

 • "Dzień Matki w zerówce"

  W piątek, 25 maja nasze koleżanki i koledzy z zerówki przygotowali specjalnie dla swoich rodziców uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Maluchy przedstawiły krótkie scenki, wierszyki i piosenki, które miały być podziękowaniem dla rodziców, za to, że są najlepsi na świecie i za to, że po prostu są. :) Wszystkim mamusiom i tatusiom serdecznie dziękujemy za obecność, uśmiech i ogromne brawa dla przedszkolaków!

  Zapraszamy do galerii: "Dzień Matki w zerówce" - Obrazek 1 "Dzień Matki w zerówce" - Obrazek 2 "Dzień Matki w zerówce" - Obrazek 3

 • ŚLADAMI OJCA MATEUSZA….

  ŚLADAMI OJCA MATEUSZA….

  czyli uczniowie szkoły w Kleszczewie Kościerskim

  na wycieczce w Sandomierzu i Warszawie

   

  18 maja 2018 roku o godz. 4:00 rano, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim wyjechali na Zieloną Szkołę do Sandomierza i Warszawy. Po drodze udało nam się obejrzeć  jeden z najstarszych w Polsce dębów - „Dąb Bartek”, który jest chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków   (nadleśnictwo Zagnańsk), przy drodze wojewódzkiej z Zagnańska  do  Samsonowa, województwie świętokrzyskim.

  Po przyjeździe do Nowej Słupi - miejsca naszego noclegu - postanowiliśmy wejść na Łysą Górę, zwaną też Łysiec lub Święty Krzyż (594 m n.p.m.). Góra ta jest drugim szczytem (po Łysicy) pod względem wysokości w Górach Świętokrzyskich. Cała trasa na szczyt jest bardzo przyjemna i wiedzie szlakiem drogi krzyżowej, gdzie stacje zostały wykonane w drewnie i postawione w urokliwych „domkach”. Na samym szczycie Łysej Góry, ukazał nam się przepiękny widok na klasztor benedyktyński, zwany Święty Krzyż. Po krótkim zwiedzaniu klasztoru oraz bazyliki udaliśmy się na punkt widokowy, skąd rozpościerał się widok na Góry Świętokrzyskie. Niestety tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, było mokro i mgliście, dlatego nie do końca mogliśmy podziwiać te piękne widoki.

   Po zrobieniu kilku pozowanych zdjęć na platformie widokowej, zaczęliśmy schodzić z góry w stronę  pensjonatu  „Jodłowy dwór”, gdzie spędziliśmy kolejne dwie noce.

   Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Sandomierza. Cieszyliśmy się bardzo, że może spotkamy ojca Mateusza (głównego bohatera serialu, który jest nagrywany właśnie w Sandomierzu). Niestety okazało się, że ekipa filmowa kręciła zdjęcia tydzień wcześniej. Trudno, może innym razem uda nam się spotkać Artura Żmijewskiego, odtwórcę głównej roli. Sandomierz okazał się przepięknym miejscem. Zwiedzaliśmy dużo ciekawych miejsc wraz z podziemiami starego miasta. Przeszliśmy Starówką, gdzie oglądaliśmy stary ratusz, słynną studnię oraz wieżę widokową. Na koniec popłynęliśmy w rejs statkiem po Wiśle. W drodze powrotnej na nocleg zwiedziliśmy jeszcze ruiny zamku Krzysztofa Ossolińskiego - Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Po smacznej obiadokolacji w pensjonacie „Jodłowy Dwór” oraz kilku partyjkach szachów i wspólnych grach i zabawach w ogrodzie, udaliśmy się na odpoczynek, ponieważ wcześnie rano wyjeżdżaliśmy już do Warszawy.

  Stolica przywitała nas przepiękną, ciepłą pogodą. Pierwszym punktem naszego zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Spędziliśmy tam trzy godziny. Mogliśmy sami przeprowadzać doświadczenia, oglądać ciekawe eksperymenty, pobawić się robotami. Następnie przeszliśmy się Nadwiślańskimi Bulwarami. Mogliśmy trochę się poopalać oraz zaobserwować, jak warszawiacy spędzają czas wolny nad Wisłą. Później w Bibliotece Uniwersyteckiej zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się do hotelu „Ibis Budget”. Po zakwaterowaniu poszliśmy na Mszę Świętą (była to niedziela), a potem zwiedziliśmy Królewskie Łazienki, czyli letnią rezydencję ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  Następnego ranka wyruszyliśmy na Stadion Narodowy, gdzie zobaczyliśmy piłkarskie szatnie, strefę zawodników, pomeczową salę konferencyjną oraz weszliśmy na górną koronę trybun. Do tych pomieszczeń wchodziliśmy trasą podziemną, taką samą, jak wchodzą zawodnicy, czyli podziemnymi parkingami. Stadion zrobił na nas ogromne wrażenie!

  Tego dnia byliśmy umówieni także z przewodnikiem, który pokazał nam zabytki Warszawy: kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta, kościół, św. Jana, zamek królewski, Barbakan. Byliśmy przy takich pomnikach, jak: pomnik Małego Powstańca, Mikołaja Kopernika oraz Adama Mickiewicza. Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, a następnie Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy zaobserwować zmianę warty. Później wyruszyliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, przy którym pożegnaliśmy się z panem przewodnikiem. I to był ostatni punkt naszej wycieczki. Nadszedł czas powrotu do domu.

  Była to dla nas już kolejna Zielona Szkoła. Podczas każdego wyjazdu uczymy się czegoś nowego, zdobywamy nowe doświadczenia, poznajemy nowe miejsca, uczymy się razem spędzać wolny czas. Według mnie wyjazd był bardzo ekscytujący i fascynujący. Z wielką niecierpliwością czekamy już na przyszły rok.

   

   

   Zapraszamy do galerii:ŚLADAMI OJCA MATEUSZA…. - Obrazek 1 ŚLADAMI OJCA MATEUSZA…. - Obrazek 2 ŚLADAMI OJCA MATEUSZA…. - Obrazek 3

   

  Dagmara Szablewska kl.VI

  Iwona Wysmułek-Śliwa

 • Laureatka Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Małgorzaty Hillar

      23 maja Roksana Richert (klasa VII) i Kornelia Fabich (klasa II gimn.) wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Małgorzaty Hillar w Pinczynie.

  Kornelia Fabich „wyrecytowała” II miejsce. Gratulujemy!

 • Po nagrody do Koronowa

       18 maja nasz Poczet Sztandarowy (Roksana Richert, Oliwia Porazik i Cezary Barh) reprezentował szkołę na tegorocznym Diecezjalnym Zjeździe Szkół Jana Pawła II w Koronowie.

       Na uroczystości wręczono nagrody uczniom naszej szkoły, którzy brali udział w Diecezjalnym Konkursie Literackim „Jan Paweł II moim autorytetem”.

  I miejsce – w kategorii klas VII – Julita Radomska

  III miejsce – w kategorii klas VII – Cezary Bahr

  II miejsce - w kategorii klas gimnazjalnych – Kornelia Fabich

  Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 • „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy człowieka”

       Dnia 19.05.2018 roku odbyły się Gminne Warsztaty Przyrodniczo – Ekologiczne pt. „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy człowieka”. Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.

       Tym razem warsztaty odbyły się w terenie, w pasiece u pana Tadeusza Kampowskiego, gdzie podjechaliśmy autokarem. Na miejsce dojechała pani dyrektor szkoły, Iwona Wysmułek – Śliwa, która serdeczne przywitała gości i pana pszczelarza. Reprezentanci szkół jak zwykle zaszczycili nas swoją obecnością. W zajęciach warsztatowych wzięło udział 30 uczniów, po 6 z każdej szkoły naszej gminy.

       Cele zajęć przedstawiła uczestnikom prowadząca warsztaty, pani Mirela Trawicka. Następnie pan Tadeusz Kampowski opowiedział krótką historię pszczelarstwa w Polsce. Wystawił ul pokazowy, by przybliżyć dzieciom budowę domu pszczół. Opowiedział jak funkcjonuje pszczela rodzina w ulu, na czym polega praca pszczelarza. W czasie tych opowieści każda grupa siedziała sobie na swoim kocu. Wówczas to w pasiece zaczął się jakiś nietypowy ruch pszczół. Pan pszczelarz szybko przebrał się w swój strój ochronny i z dymiarką w ręce ruszył, by zaradzić tej sytuacji. Udało mu się i już po kilku minutach pszczoły zaczęły się uspokajać, a nas jeszcze trzymał dreszczyk emocji. Pan pszczelarz wrócił do dzieci i opowiadał o zagrożeniach jakie czyhają na pszczoły i o sposobach niwelowania tych zagrożeń. Dzieci dowiedziały się jakim wysiłkiem pszczoły produkują miód i zapylają kwiaty oraz z jakie korzyści możemy czerpać z produktów wytwarzanych przez nie. Wszystkie te informacje były przeplatane różnymi czynnościami. Pani Hania Jankowska zaopatrzyła dzieci w teksty piosenki z filmu pt. „Pszczółka Maja”, którą wspólnie zaśpiewali. Potem losowali „jajka niespodzianki” i czytali ciekawostki o pszczołach w nich ukryte. Była zabawa ruchowa pt. „Kwiatek”. Zadaniem dzieci było ułożenie wzoru kwiatu za pomocą swoich ciał. Pan Tadeusz udostępnił dzieciom stroje ochronne, w których mogli z bliska oglądać ule z pszczołami. Po zebranych informacjach zadaniem każdej grupy było stworzenie mapy myśli na dużym arkuszu papieru do słowa „Pszczoła miodna” i przedstawienie jej pozostałym uczestnikom warsztatów.

       Po tej pracy wszyscy zostali poczęstowani bułkami z miodem lub dżemem i wodą niegazowaną. Na zakończenie podsumowaliśmy wiadomości na temat pszczół. Dzieci otrzymały dyplom „Dobrego pszczelarza”, słoiczek miodu i piłkę. Opiekunowie podziękowania dla szkół za udział w warsztatach. Szczerze podziękowaliśmy panu Tadeuszowi Kampowskiemu, który przyjął nas bardzo serdecznie na terenie swojej pasieki i podzielił się z nami cząstką swej wiedzy na temat pszczół. Bardzo dziękujemy też panu wójtowi gminy , Arturowi Herold za pomoc finansową. Uczniowie byli zadowoleni z zajęć w tym nieco nietypowym miejscu. Było miło, wesoło i co najważniejsze, słonecznie. 

  Zapraszamy do galerii:„Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy człowieka” - Obrazek 1 „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy człowieka” - Obrazek 2 „Pszczoły – skrzydlaci pomocnicy człowieka” - Obrazek 3

  Mirela Trawicka

 • Muzyka w przedszkolu "Zobaczyć dźwięk"

     11 maja do naszego przedszkola zaprosiliśmy niezwykłych gości. Przyjechali do nas ze Starogardu Gdańskigo, by pokazać maluchom, że muzyka to fajna rzecz! Mieliśmy okazję doświadczyć, że muzykę można nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć, że granie na instrumentach to nie wcale taka prosta rzecz, a rzeczy które nas otaczają, rónież mogą stać się niesamowitymi instrumentami, które wydają dźwięki o jakich nam się nieśniło! A na koniec, wszyscy stworzyliśmy wielką orkiestrę z dyrygentem na czele. :)​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

  Zapraszamy do galerii: Muzyka w przedszkolu "Zobaczyć dźwięk" - Obrazek 1 Muzyka w przedszkolu "Zobaczyć dźwięk" - Obrazek 2 Muzyka w przedszkolu "Zobaczyć dźwięk" - Obrazek 3​​​​​​​

 • Kolejny „CZAR PAR” za nami…

   

   W piątek 11 maja 2018 roku braliśmy udział w konkursie interdyscyplinarnym dla klas VII „Czar Par”, który odbywa się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bytoni.

  Tegoroczny konkurs organizowany był przy współpracy Nadleśnictwa Kaliska oraz Koła Łowieckiego „Dąbrowa”. Hasło przewodnie konkursu brzmiało: „Dla ludzi, dla lasu”.

  Konkurs  „Czar Par” sprawdzał znajomość treści polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych oraz ekologicznych wśród uczniów klas VII. W konkursie brały udział szkoły z terenu Gminy Zblewo ( Kleszczewo Kościerskie, Zblewo, Pinczyn i Bytonia) oraz Godziszewa i Starogardu Gdańskiego.

  Uczniowie rozwiązywali zadania w parach, przemieszczając się pomiędzy trzynastoma stanowiskami. W trakcie konkursu uczestnicy musieli między innymi: wykazać się znajomością lektur, ortografii,  przysłów o lesie, rozwiązać różne zadania matematyczne, rozpoznać  drzewa i grzyby naszych lasów, znać znaczenie i zagrożenia lasów. 

  Uczniowie prezentowali duży zasób wiedzy i znakomitą współpracą w parze w trakcie rozwiązywania zadań. Po około czterech godzinach zmagań komisja podsumowała ilość uzyskanych punktów przez poszczególne pary i wyłoniła zwycięzców wśród sześciu szkół.

  Naszą szkołę reprezentowała dwójka uczniów: Cezary Bahr oraz Oliwia Porazik i zdobyli oni zaszczytne II miejsce w tym konkursie.

  Uczniom gratulujemy 

  Zapraszamy do galerii:Kolejny „CZAR PAR” za nami… - Obrazek 1 Kolejny „CZAR PAR” za nami… - Obrazek 2

  Opiekun: Anna Glich 


   

 • Dzień Zdrowia  27 kwietnia – Dzień Ziemi,

  i Święto Konstytucji 3 Maja

  Uczyć się bez podręczników. Czy tak można? Oczywiście, że tak. 27 kwietnia uczniowie uczyli się różnych znanych i mniej znanych tematów pod hasłem „Żyj zdrowo! To dobre dla Ciebie i planety!”

  Zajęcia rozpoczęły się od porannej gimnastyki prowadzonej przez uczniów klasy II gimnazjum.  Następnie uczniowie w swoich klasach wraz z wychowawcą przygotowywali zdrowe śniadanie.

  Kolejna godzina poświęcona była wykonaniu potraw i plakatów. Każda klasa przygotowała zdrową potrawę w wylosowanym wcześniej kolorze; w tym kolorze uczniowie byli również ubrani. Tak więc byli uczniowie ubrani na zielono, czerwono, pomarańczowo i biało. Przygotowane przez nich plakaty poruszały różnorodną tematykę – segregację śmieci, ruch to zdrowie, chrońmy przyrodę. Natomiast kolorowe potrawy zachwycały pomysłowością i estetyką.

  Następna godzina lekcyjna poświęcona była prezentacji przygotowanych plakatów i potraw. Niektóre klasy przygotowały również część artystyczną związaną z tematyką dnia. Wystąpili przed nami  - oddział przedszkolny, klasa II i klasa VII. Uczniowie obejrzeli również prezentację „Zdrowe odżywianie” przygotowane przez klasę II gimnazjum, która przygotowała także ulotki promujące zasady zdrowego odżywiania.  Został też podsumowany konkurs plastyczny „Zdrowie na talerzu”. Ta część spotkania zakończyła się degustacją kolorowych, apetycznych potraw.

  Kolejne zajęcia również dostarczyły uczniom wiedzy i umiejętności. W każdej klasie uczniowie obejrzeli prezentacje na temat Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Potem wykonywali czerwono – białe kotyliony pod kierunkiem uczennic z klasy III gimnazjum i wspólnie na holu śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej.

  To był nietypowy dzień. Okazało się, że uczniowie potrafią przygotować ciekawe zajęcia i aktywnie włączyć się w proces uczenia się od siebie nawzajem.

  Zapraszamy do galerii: - Obrazek 1  - Obrazek 2  - Obrazek 3  - Obrazek 4

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
  83-206 Kleszczewo Kościerskie
  ul. Skarszewska 19
 • 58 5616822

Galeria zdjęć