• Arboretum Wirty – nasz przyrodniczy skarb

          •       Dnia 21.09.2021 roku przyjechali do naszej szkoły przedstawiciele Nadleśnictwa Kaliska. Przeprowadzili pogadankę z uczniami klas III i IV w ramach projektu „Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej i siedliskowej w Arboretum Wirty”.

                 Wiemy, że w Polsce mamy 23 parki narodowe.  Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z nich i położony najbliżej naszych miejscowości. Natomiast Arboretum Wirty, jest miejscem, w którym możemy podziwiać różnorodne drzewa, krzewy i rośliny. Mamy go w zasięgu ręki i możemy się nim  chwalić, bo to najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Liczy sobie 152 lata.

                 Pogadankę przeprowadzili pani Wiktoria Kaczmarek, specjalista ds. ochrony lasu i pan Jakub Piechowiak, leśniczy leśnictwa Arboretum Wirty. Była to naprawdę ciekawa lekcja. Uczniowie uważnie słuchali, oglądali prezentację. Prowadzący co chwilę zadawali pytania kontrolne, na które uczniowie udzielali trafnych odpowiedzi. Rozwiązywali rebusy przyrodnicze, krzyżówkę. Za poprawne odpowiedzi były małe upominki. To bardzo mobilizowało uczniów do współpracy. W czasie tego zajęcia można stwierdzić, ze nasi uczniowie posiadają wiedzę przyrodniczą, potrafią udzielać odpowiedzi i są skorzy do współpracy.

                 W ramach wyżej wymienionego  projektu, 28.09.2021 roku, ci sami uczniowie byli na wycieczce w Arboretum Wirty, gdzie mogli uczestniczyć w lekcji przyrody.

            Na miejscu serdecznie przywitali nas pracownicy Arboretum. Pan Jakub Piechowiak oprowadził uczniów ścieżkami edukacyjnymi i swoimi opowieściami wzbudzał ich zainteresowanie . Teraz mogli naocznie zaobserwować wszelkie osobliwości tego ogrodu. Mogli dotknąć drzewa, przytulić się do niego, poczuć zapach , zachwycać się wyglądem i wielkością. Podziwiać kolorystykę. Uczniowie znowu wspaniale współpracowali z prowadzącym. Chętnie udzielali odpowiedzi na zadane pytania. Utrwalili nazwy warstw lasu, nazwy drzew i poznali nowe gatunki, których na co dzień się nie spotyka. Osłuchali się z nazwami roślin chronionych występujących w najbliższym środowisku. Wiedzą jakie są formy ochrony środowiska, co to jest ochrona siedliskowa i gatunkowa. Po intensywnej lekcji terenowej najlepiej smakuje kiełbaska z ogniska i bułka. Właśnie tak ugościli nas gospodarze. Zrobiliśmy sobie dużo zdjęć na tle wspaniałej przyrody. Z pewnością zapamiętamy to wspaniałe miejsce i będziemy tam wracać w różnych porach roku.

                  W imieniu uczniów i swoim dziękuję pomysłodawcom i organizatorom projektu, za wspaniałe lekcje przyrody.

             Mirela Trawicka

          • Diecezjalne Dożynki Diecezji Pelplińskiej w Lubaniu

          • W niedzielę 19 września odbyły się Diecezjalne Dożynki Diecezji Pelplińskiej w Lubaniu. Uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim uczestniczyły w tym wydarzeniu. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Uroczystości kontynuowane były na placu targowym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Uczennice zaangażowały się w pomoc podczas rozdawania chleba uczestnikom  tegorocznych dożynek. 

            PSP Kleszczewo Kościerskie

          • Powitanie Jesieni

          •      Od zeszłego roku obchodzimy „Urodziny Jesieni”. W tym roku 23 września. Chcieliśmy pożegnać lato kolorowymi bukietami  i powitać jesień propagując zdrowe odżywianie.

                 Na tę okazję przygotowała się każda klasa pod opieką wychowawców. Najpierw trzeba było zaplanować co chcemy zrobić, z jakich składników, kto jest za co odpowiedzialny i co  trzeba przynieść do szkoły, aby zrealizować plany. Dziś na pierwszej lekcji wzięliśmy się ostro do pracy. Układaliśmy

             „Bukiety dla Pani Jesieni” z kwiatów, liści , traw, gałązek itd. Potem przygotowaliśmy „Owocową lub warzywną ekspresję”. Uczniowie przynieśli do szkoły bardzo dużo różnorodnych owoców i warzyw. Z wielkim zaangażowaniem realizowali swoje pomysły, które nie raz zmieniały  swoje oblicze. Do końca pierwszej lekcji nasze arcydzieła były gotowe. Zostały zaprezentowane na holu głównym.  Potem wzajemnie komplementowaliśmy swoje pomysły i wykonanie. Były kompozycje płaskie i  przestrzenne. Tylko klasa VIII wykonała kompozycję typowo warzywną w kształcie muchomora. Klasa VII miała kilka kompozycji gąsienica, jeże i biedronki, kwiat, szaszłyki i ludziki. Klasa VI owocowe serce i warzywnego ludzika. Klasa V warzywne i owocowe stworki i piękne sałatki . Klasa IV kosz różnorodnych owoców. Klasa III owocowego węża. Klasa II owocowy krokodyl. Klasa I owocowy okręt. Oddział Przedszkolny A jeże i owocowe szaszłyki. Oddział przedszkolny B – owocowy poczęstunek. Postarali się i uczniowie i nauczyciele.

                 W szkole zrobiło się kolorowo, pachnąco i przyjemnie. Prace uczniów podziwiali wszyscy pracownicy szkoły. Rodzice będą mogli niestety tylko oglądać zdjęcia na naszej stronie. Gdy już wszyscy obejrzeli wystawę, owocowe i warzywne kompozycje wróciły do klas, gdzie w czasie przerw, ze smakiem zostały zjedzone. Bowiem wszyscy wiedzą, ze owoce i warzywa dostarczają naszym organizmom bardzo dużo witamin i składników odżywczych.     

                Jeżeli chodzi o oceny, to wszyscy zasłużyli na podziw i najwyższe noty . Wygraliśmy wszyscy, bo staramy się odżywiać zdrowo . Wystawa dostarczyła nam wspaniałych doznań estetycznych. Podsumowując to był pokarm dla ciała i duszy.

               Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w realizacji tego przedsięwzięcia.

             Mirela Trawicka

          • Sprzątamy! Sprzątamy! I co?

          •      Już od wielu lat organizujemy zbiórki śmieci z terenów publicznych. Idziemy, sprzątamy i dajemy przykład właściwego zachowania się

                 Mimo to ludzie nadal śmiecą. Niby wszyscy wiedzą , że śmieci zagrażają środowisku, jednak wciąż znajdują się tacy, którzy chcą zaimponować swoją głupotą. Na całe szczęście coraz mniej jest takich ludzi. Bardzo cieszy fakt, że najbardziej uświadomieni i zdyscyplinowani są najmłodsi. To właśnie oni najchętniej idą „Sprzątać Świat”. Świat, który znają, czyli najbliższą okolicę. 17 września wszyscy uczniowie obecni w szkole, pod opieką wychowawców lub nauczycieli przedmiotu, wyruszyli w przydzielone rewiry naszego środowiska, by pozbierać śmieci. Potem złożyliśmy je w wyznaczonych punktach. Tego dnia nauczyciele przeprowadzili z uczniami pogadanki na temat słuszności takich działań. Cała nadzieje w kolejnych pokoleniach, że jako dorośli ludzie będą wdrażać w życie idee czystego środowiska. Obecnie , to ludzka chciwość prowadzi na manowce. Śmieci zamiast na wysypiska trafiają do lasów, są porzucane przy drogach, topione w wodach, zasypywane w glebie. Te zachowania krótkowzroczne odbiją się utratą fauny i flory oraz odbiją się na zdrowiu przyszłych pokoleń.

                 Coraz częściej spotykamy ludzi, nawet w naszej społeczności, którzy spacerując, zbierają śmieci, by nie szpeciły natury. Śmieci porzucone przez innych! To właśnie takie postawy zasługują na pochwałę i naśladowanie. Nie wstydźmy się sprzątać terenów publicznych. Może takie zachowania dadzą do myślenia tym, którzy śmiecą.

                  Tegoroczna Akcja Sprzątania Świata przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Zacznijmy w końcu myśleć!

             

            Mirela Trawicka

          • Narodowy Dzień Sportu

          • Dnia 10 września obchodziliśmy w naszej szkole NDS, który skierowaliśmy do uczniów naszej szkoły.

            Przygotowaliśmy zajęcia sportowe, które przeprowadziliśmy w sali gimnastycznej. Dzieci pięknie poradziły sobie w zaproponowanych konkurencjach, odnosząc liczne sukcesy. Wszyscy uczniowie byli bardzo zmotywowani i zaangażowani podczas wykonywania zdań. Zostało to pięknie utrwalone na zdjęciach, które załączamy.

            Życzymy naszym wychowankom, aby sport był ich nieodłącznym ,,towarzyszem”, który jest jednym z licznych ,,składników” dla zachowania zdrowia.

             

            Natalia Nadolska

          • Dzień Kropki

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, zabawy i odwagi,  które obchodzimy we wrześniu. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują ciekawe zabawy i przedsięwzięcia, które pomagają dzieciom pobudzać wyobraźnię, odkrywać talenty, jak również poznawać swoje mocne strony i wspólnie się dobrze bawić.

            Również i w tym roku powstały u nas wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki, które  pięknie zdobią naszą szkołę.

            Jest to kolejne święto, w realizację którego zaangażował się Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Caritas.

            Natalia Nadolska

          • Moja wizytówka - zerówka

          • W piątek 3 września dzieci z zerówki wykonały pracę plastyczną pt: "Moja wizytówka". Celem zabawy była nauka globalnego odczytywania własnego imienia i imion dzieci z grupy.  ;)

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

          • No i zaczęło się... nowy rok szkolny się rozpoczął!

            Dnia 1 września 2021 roku, w kościele św. Jana Chrzciciela w Kleszczewie Kościerskim, Wspólnota naszej Szkoły uczestniczyła w uroczystej mszy świętej, która zainaugurowała nowy rok szkolny 2020/2021. Po mszy udaliśmy się do szkoły na krótki apel poświęcony rozpocząciu roku szkolnego, a także nie zapomnieliśmy o ważnej rocznicy jaką jest wychuch II wojny światowej.