• Gminny Konkurs Logopedyczny ,,Wierszyki łamiące języki "

          • Gminny Konkurs Logopedyczny ,,Wierszyki łamiące języki " dla klas 1-3 w PSP, w Borzechowie.Gratulujemy naszym uczestnikom tegorocznego w/w konkursu. Cieszymy się razem z nimi🥈🥉Poniżej reprezentaci:Klasa 1: Jan Zgryza 🥈miejsceKlasa 2: Maja Kolaska 🥉 miejsceKlasa 3: Kinga GnutekUczniowie wspaniale zaprezentowali się z przygotowanymi wierszami. Zajęte w konkursie miejsca są tego dowodem.🙂 Życzymy dalszych sukcesów ❣️

          • Jak świętujemy?

          • Pierwsze dni maja w sercu każdego Polaka

            26 kwietnia 2024 roku społeczność kleszczewskiej szkoły zebrała się w holu, aby upamiętnić wydarzenia przypisane trzem pierwszym dniom maja. Montaż filmowo – muzyczny wprowadził zgormadzonych uczniów i nauczycieli w tematykę nadchodzących świąt. Wszyscy włączyli się w śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych przygotowanych przez chór szkolny pod przewodnictwem pana Ireneusza Czai. Całości dopełniła wspaniała dekoracja stworzona przez panią Romę Kwartnik.

            1 maja obchodzimy Święto Pracy. Jest to dzień, w którym upamiętnia się walkę pracowników o lepsze warunki pracy, godne wynagrodzenie oraz godność i prawa pracownicze. Jest to także czas refleksji nad wysiłkiem i zaangażowaniem wszystkich ludzi, którzy codziennie wnoszą swoją pracą wkład w rozwój gospodarki i społeczeństwa. To okazja do organizowania różnego rodzaju manifestacji, pokojowych protestów oraz koncertów i imprez kulturalnych. W Polsce obchodzimy też tego dnia rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej.

            2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Celebrujemy ten dzień, aby uczcić nasze symbole i barwy narodowe, promować patriotyzm oraz podkreślać znaczenie jedności i solidarności narodowej – także poza granicami kraju, stąd tego dnia ustanowiono również inne święto: Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 

            „Jesteśmy Polką i Polakiem,

            dziewczynką fajną i chłopakiem.

            Kochamy Polskę z całych sił,

            chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”.

            I wreszcie: Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku przypada 233. rocznica zatwierdzenia tego nowoczesnego i postępowego dokumentu. Możemy się zastanawiać, co to dla mnie znaczy, przecież to było tak dawno, przecież nie uchroniło ostatecznie Polski przed trudnymi dziejami niewoli. Podpowiedź przynosi tekst popularnej pieśni:

            „Witaj majowa jutrzenko,

            świeć naszej polskiej krainie,

            uczcimy ciebie piosenką,

            która w całej Polsce słynie.

            Witaj maj, trzeci maj,

            u Polaków błogi raj.

            […]

            wstaje Polska z grobów łona,

            […]

            i już wolny błogi kraj!”.

            Cieszymy się, że na przestrzeni dziejów zawsze znaleźli się ludzie, którzy często na przekór faktom wierzyli w niepodległą Polskę, którzy o nią zabiegali i walczyli – czy to na polach bitewnych, czy to walcząc o przemiany ustrojowe. 

            Uczestnicy apelu zastanawiali się, czegóż dzisiaj oczekiwać by mogli od nas ojcowie konstytucji? Jakie zadania postawiliby przed nami?

            Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce. Nie musimy przelewać za nią krwi. Ojcowie konstytucji zobowiązaliby nas zapewne do tego, by dbać o Polskę z całych sił, być dumnym z tożsamości narodowej i realizować zadania rozwijające naszą ojczyznę.

            Na pewno zależałoby im też, aby w pierwsze dni maja pamiętać o naszych narodowych świętach i odpowiednio je uczcić: czy to przez udział w uroczystościach państwowych, rekonstrukcjach historycznych, apelach, czy to przez oddanie czci barwom narodowym, czy wreszcie poprzez połączenie popularnego majowego pikniku z poznawaniem naszego kraju.

            My zgromadziliśmy się w szkole, aby ubrani w odświętne stroje celebrować pieśni patriotyczne, aby poznawać historię Polski i znaczenie nadchodzących świąt. Z szacunkiem i dumą zamanifestowaliśmy jedność narodową i przypomnieliśmy sobie dziedzictwo polskich bojowników o niepodległość, a także wkład przodków w budowę wolnego i suwerennego państwa.

            Wielu uczniów wzięło udział w organizowanym przez panią Annę Zgryzę konkursie plastycznym pt. „Konstytucja 3 maja i jej twórcy”. Na zakończenie apelu zostały wręczone nagrody. W kategorii klas  I-III laureatami zostali kolejno: Aleksandra Sagermann, Borys Sperberg i Antoni Reszka, natomiast w kategorii klas IV-VIII: Martyna Stencel, Milena Gnutek i Natalia Szczypior. Wyróżnienia otrzymały: Zofia Bukała, Martyna Reszka i Wiktoria Lange.

            Monika Glaner