• Biblioteka - przestrzeń szyta na miarę

          • W ubiegłych miesiącach nasza biblioteka została odnowiona i zmodernizowana. Odświeżone ściany zyskały nowe kolory, dzięki którym w pomieszczeniu jest jaśniej. Pojawiły się nowe meble, między innymi stoły do pracy, półka na książki, kanapa. Regały pozostały te same, ale dzięki przemeblowaniu zyskaliśmy sporo przestrzeni do wypoczynku i rekreacji.

            Biblioteka podzielona jest teraz na wyraźne strefy: do wypożyczania książek, do pracy, do relaksu. Popularna wśród uczniów jest zwłaszcza strefa relaksu: miękka wykładzina, poduchy, materace, kanapa tworzą przytulną i przyjazną przestrzeń, gdzie wśród ciszy można odpocząć od zgiełku przerw. Ale to nie wszystko – można tu także skorzystać z dostępnych gier, układać klocki i puzzle, malować, odrabiać lekcje, czytać książki, które wyeksponowane są na podręcznych półeczkach.

            W ostatniej części, wydzielonej ścianką działową, zorganizowana została pracownia psychologiczno – terapeutyczna. Uczniowie mogą korzystać z zajęć w wyjątkowo komfortowych warunkach. Stolik do pracy, miękkie worki sako, jasny i puchaty dywan, tablica multimedialna, zestaw gier i pomocy naukowych, zabawki – wszystko to tworzy przestrzeń przyjazną każdemu uczniowi.

            Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej bogatej oferty. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie, bo współczesna biblioteka to miejsce nie tylko do wypożyczania książek, ale przestrzeń edukacyjna, terapeutyczna i relaksacyjna. Po prostu – dobre miejsce dla każdego.

          • Konkurs z języka angielskiego dla klas 2-3

          •  

            W marcu w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 2-3. Udział w wydarzeniu wzielo 12 uczniów. Nasi wspaniali uczniowie dzielnie pracowali z testem konkursowym. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 1 mieście Maja FicNikodem Jankowski 2 miejsce Kinga Gnutek 3 miejsce zaś zajęła Magdalena Jurczyk z klasy 3. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze do zdobywania umiejętności językowych. Brawo!!!! 

            M. Konopacka

            P.Piotrzkowska

          • Dzień Ziemi

          •   Dziś, czyli 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Hasłem przewodnim tegorocznego święta jest „ Mniejszy ślad – lepszy świat”.

                Dla podkreślenia ważności tego dnia w strojach uczniów i nauczycieli dominowały kolory zielone i niebieskie. Naszą planetę nazywamy niebieską planetą, bo tak jest widziana z kosmosu, albo zieloną planetą, bo rosną tu zielone rośliny. W czasie apelu wystąpili uczniowie klasy z przedstawieniem pt. „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”, w którym zachęcali pozostałych, by dbali o cały ekosystem Ziemi. Potem zaśpiewali piosenkę „ Świat woła o pomoc” chcąc zachęcić do sprzątania najbliższych terenów wokół miejsca zamieszkania i do sąsiedzkiej współpracy. Natomiast klasa III swoją piosenką zachęcała, aby oszczędzać wodę, prąd i segregować śmieci.

                W klasach młodsi uczniowie oglądali film z programu „Kubusiowi przyjaciele natury” o tym, jak prawidłowo segregować śmieci. Rozwiązywali karty pracy na ten temat. Potem wszyscy robili motyle z rurek po papierze toaletowym. Wiosenne dekoracje będą zdobiły szkołę i przypominały, że „Motyl najlżejszym przyjacielem człowieka”.

            M. Trawicka

          • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - etap gminny

          • 19 kwietnia uczniowe z naszej szkoły brali udział w gminnym turnieju BRD w PSP w Borzechowie.Turniej polegał na indywidualnym rozwiązaniu testu wiedzy o ruchu drogowym, skrzyżowaniach oraz przejechaniu toru przeszkód zgodnie z wytycznymi. Punktacja końcowa zależała od całej grupy. Skład młodszej grupy: Martyna Reszka, Estera Syska, Marek Burczyk, Aleksander Hapke - zajęli oni I miejsce i dostali się do etapu powiatowego. Uczniowie ze starszej grupy: Julia Lewandowska, Wiktoria Rynkowska, Hubert Balicki - zajęli II miejsce. Martyna otrzymała również nagrodę dla najlepszego zawodnika w swojej grupie wiekowej.Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie!Dziękujemy organizatorom za tak życzliwe i miłe przyjęcie nas oraz smaczny poczęstunek. 💛

            Roma Kwartnik 

          • Żywa lekcja historii „Powstanie 44”

          • 19 kwietnia naszą szkołę odwiedziła grupa historyczna „Rekonstrukto” z Lublina, która przygotowała dla nas żywą lekcje historii poświęconą Powstaniu Warszawskiemu 1944 r. Nasi uczniowie na moment przenieśli się w czasy II wojny i stali się młodymi powstańcami Warszawy, żołnierzami Armii Krajowej, którzy w mundurach i z bronią w ręku walczą o wolność miasta. Dziewczęta miały okazję sprawdzić się w roli sanitariuszek ratujących życie na pierwszej linii ognia. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze z dużą dozą humoru. Ciekawe i barwne opowieści prowadzących połączone z pokazem i angażowaniem publiczności wywoływały duże zainteresowanie ze strony uczniów.

          • „Akcja Żonkile”

          • 19 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. 

            Tego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. 

            Dlaczego ŻONKILE?

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

            By upamiętnić to wydarzenie nasi uczniowie również wykonali żółte kwiaty będące symbolem zbiorowej pamięci oraz wzięli udział w lekcjach poświęconych powstaniu w getcie warszawskim.

          • Gminny Konkurs Recytatorski "W krainie poezji dziecięcej"

          • Dnia 17 kwietnia odbył się coroczny gminny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 gminy Zblewo. W tym roku klasę pierwszą reprezentowała Antonina Kiejnowska z utworem J. Brzechwy "Kwoka", klasę drugą Lena Machajewska z wierszem J.Tuwima "Spóźniony słowik" i uczestniczka klasy trzeciej Eliza Rekowska recytując utwór M. Strzałkowskiej "Koledzy". Dziewczynki przepięknie zaprezentowały przygotowane wiersze.  Wszystkie dziewczynki otrzymały wyróżnienie w swoich grupach wia 17 kwietnia odbył się coroczny gminny konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 gminy Zblewo. W tym roku klasę pierwszą reprezentowała Antonina Kiejnowska z utworem J. Brzechwy "Kwoka", klasę drugą Lena Machajewska z wierszem J.Tuwima "Spóźniony słowik" i uczestniczka klasy trzeciej Eliza Rekowska recytując utwór M. Strzałkowskiej "Koledzy". Dziewczynki przepięknie zaprezentowały przygotowane wiersze, otrzymując wyróżnienie w swoich grupach wiekowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów❣️🍀

          • „I co z tym cukrem?”

          •        Dnia 12 kwietnia 2024 roku w PSP w Kleszczewie Kościerskim odbyły się Gminne Warsztaty Przyrodniczo – Ekologiczne pt. „ I co z tym cukrem?”. U dział wzięło 30 uczniów z naszej gminy, po 6 z każdej szkoły. Uczniów i przybyłych gości powitała pani dyrektor Iwona Wysmułek – Śliwa.

                W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu i dostępności słodyczy, większość z nas ma problem z odmówieniem sobie tej przyjemności. Mówiąc krótko zjadamy zbyt dużo cukru, a co za tym idzie ? Szerzące się choroby cywilizacyjne m.in. otyłość, cukrzyca typu 2, próchnica zębów, słaba kondycja fizyczna. Zaczyna się już to w dzieciństwie. Złe nawyki zbierają potem swoje żniwo. Dzięki dzisiejszym warsztatom dzieci uczyły się dobierać składniki pokarmowe tak, aby służyły zdrowiu. Ważnym elementem warsztatów było przeliczanie zawartości cukru w znanych i lubianych produktach. Trzeba było odszukać na opakowaniu etykiety z zawartością energetyczną produktu, przeliczyć zawartość cukru na kostki prawdziwego cukru i włożyć  do przezroczystych kubków. W ten sposób uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy ile cukru zjadamy. Wspólnie tworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Wspólnie zastanawiali się czy cukier to dobro czy zło, oraz czym można zastąpić słodycze i napoje słodzone.

                 Po tak trudnych treściach dzieci mogły posilić się zdrowymi przekąskami, które sami mogli sobie skomponować. Jako , że aktywność sportowa  jest bardzo ważna, dlatego na zachętę do zabaw ruchowych wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali skakankę na nogę.  Bardzo serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy, Panu Arturowi Herold za współpracę i wsparcie finansowe.

            Mirela Trawicka

          • Wielkanocny Dzień skupienia Caritas

          •  kwietnia nasze Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w kolejnym już spotkaniu wolontariuszy Caritas w Pelplinie. Tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą, której przewodniczył biskup diecezjalny pelpliński Ryszard Kasyna. Po zakończonej mszy zaproszono przybyłych gości na wspólne spotkanie do biblioteki znajdującej się na terenie Collegium Marianum, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć film z działalności członków Caritasu oraz wysłuchać przemowy wielu zaproszonych gości. Spotkanie zakończono poczęstunkiem. Było to bardzo miłe doświadczenie, które utwierdza w przekonaniu, że warto robić coś dla drugiego człowieka. ♥️

            H.Walos, N.Nadolska

             

          • Pomorskie Targi Edukacyjne

          • 21 marca uczniowie klasy 8 wzięli udział w Pomorskich Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. Podczas targów uczniowie naszej szkoły zapoznali się ofertą szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Starogardzki. W ramach wyjazdu ósmoklasiści mieli również okazję odwiedzić Zespół Szkół Zawodowych oraz II Liceum Ogólnokształcące. 

             

          • Konkurs na Pisankę Wielkanocną – szkolny i dekanalny

          • Trochę historii o zwyczaju malowania jaj.

            Podanie greckie z X wieku zapewnia, że zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena, której przy grobie Chrystusa  ukazał się Anioł i powiedział „Nie płacz Mario! Chrystus zmartwychwstał”. Uradowana pobiegła do domu i ze zdziwieniem stwierdziła, że wszystkie jaja, jakie miała w misce, zabarwiły się na czerwono…Jajko symbol wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania …

            Z radością przedstawiam wyniki Konkursu którego celem było propagowanie zwyczajów Świąt Wielkanocnych, kształtowanie inwencji twórczej, wyobraźni oraz sprawności manualnej. Pisanki były bardzo kolorowe i pomysłowe. Po wnikliwej analizie z 15 prac, które wzięły udział w konkursie szkolnym i dekanalnym wyłoniono laureatów w dwóch grupach wiekowych:

            Kl. IV-VI

            I  miejsce - Martyna Reszka kl. V

            II  miejsce - Marta Mrówczyńska kl. VI

            III  miejsce - Dominika Wysmułek kl. IV oraz II miejsce w konkursie dekanalnym

            Wyróżnienie otrzymali:

            Aneta Radomska kl. V

            Natalia Szczypior kl. IV oraz również wyróżnienie w konkursie dekanalnym

            Kl. VII-VIII

            I  miejsce - Amelia Manszewska kl. VII oraz I miejsce w konkursie dekanalnym

             

            Dyplomy, nagrody i upominki zostały wręczone na Apelu szkolnym w środę 27 marca.

            Gratuluję i składam moc życzeń na Święta Wielkanocne.

             

                                                                                         Zbigniew Bigilski

          • Kolorowa skarpetka - konkurs

          • Dnia 27 marca odbyło się wręczenie dyplomów, nagród oraz słodkości za udział w konkursie pt: „Kolorowa skarpetka- Światowy Dzień Zespołu Downa”. Uczniowie wykonali pracę plastyczną, techniką dowolną. Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 marca. Skarpetki są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Konkurs miał na celu podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Dodatkowo celem konkursu jest wzbudzenie empatii oraz wrażliwości w uczniach.

          • Wiosenny wianek - konkurs

          • Dnia 27 marca 2024 r. odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Artystycznego na ,,Wiosenny wianek".

            Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, gdyż wszystkie wianki były przepiękne. Wyłoniono aż 6 zwycięzców w kategorii klas 1-3 oraz 3 laureatów w klasach 4-5. Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowy dyplom, piękną książkę i słodki upominek. Pozostali wyróżnieni uczniowie również otrzymali dyplom oraz drobny upominek.

            Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy

            Poniżej wszyscy uczestnicy konkursu:

            Klasy 1-3:

            I miejsce: Maciej Muszyński, Tara Wojciechowska

            II miejsce: Stanisław Jaskulaki, Marcelina Wietrzykowska

            III miejsce: Kinga Szarafin, Jagoda Masowa

            Klasy 4-5:

            I miejsce: Dominika Wysmułek

            II miejsce: Marek Burczyk

            III miejsce: Natalia Szczypior

            Wyróżnienia:

            Maja Kolaska, Emilia Zakrzewska, Grzegorz Sikorski, Antoni Wołoszyk, Jan Zgryza, Liliana Płoszyńska, Zofia Wieczorek, Kinga Stolz, Antonina Kiejnowska, Anna Szczepańska, Aurelia Podolska

          • Integracja

          • Dzisiaj klasa 6 wybrała się na integracje do Kula Bowling w Starogardzie . Zanim jednak rozpoczęliśmy grę udaliśmy się na wiosenny spacer po stolicy Kociewia. Pogoda szczerze nas rozpieściła co sprawiło ze dobry humor nas nie opuszczał. To był świetny dzień pełen radości i wiosennych aktywności.

          • Uroczystość wręczenia stypendiów motywacyjnych za wyniki w nauce i  sporcie w naszej szkole.

          •    22 marca 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów motywacyjnych za wyniki w nauce i w sporcie uczniom naszej szkoły.

            Hasłem przewodnim  uroczystości  były słowa: „Wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, a której nikt nie może nikomu odebrać”.

            Podczas uroczystości uczniowie prezentowali swoje talenty recytatorskie, gimnastyczne oraz muzyczne. Uczniowie przytoczyli cytaty o nauce, wiedzy, mądrości i edukacji, które miały skłonić uczniów do refleksji, przemyśleń i  zainspirować do nauki. Jeden z uczniów, który tego dnia otrzymał stypendium wygłosił przesłanie do uczniów o tym, że „Nauka jest kluczowa dla naszego samorozwoju. Głód wiedzy powinien nam towarzyszyć cały czas. Nigdy nie przestawaj się uczyć! Nabywaj nowe umiejętności i kompetencje. Zdobywaj wiedzę i mądrość. Inwestowanie we własny rozwój przynosi największy zwrot i zawsze procentuje. To czego się uczysz wdrażaj w życie i wykorzystuj w praktyce. Dziel się też swoją wiedzą z innymi”.

            Dyrektor Szkoły pani Iwona Wysmułek-Śliwa złożyła gratulacje stypendystom i podkreśliła jak ważna w życiu jest nauka i wykształcenie oraz rola nauczyciela i rodzica  w życiu każdego ucznia.

            Na uroczystości gościliśmy również przedstawiciela Wójta Gminy Zblewo panią kierownik CUW-u Malwinę Deska, która w imieniu Wójta Gminy Zblewo pogratulowała stypendystom i życzyła im dalszych sukcesów.

            Stypendia motywacyjne za wyniki w nauce otrzymali:

            z klasy IV: Blanka Wołoszyn, Milena Gnutek, Adam Kaiser, Natalia Szczypior, Anna Szczepańska, Dominika Wysmułek

            z klasy V: Marek Burczyk, Maksymilian Kreft, Aleksander Hapke, Jan Przybył, Aurelia Podolska, Michalina Sikorska

            z klasy VI: Antoni Łuczkowski, Marta Kosiedowska, Marta Mrówczyńska

            z klasy VII : Cezary Wołoszyn, Amelia Manszewska

            z klasy VIII: Milena Jankowska, Joanna Kurowska.

            Stypendia motywacyjne za wyniki sportowe otrzymali:

            Z klasy V: Martyna Reszka

            Z klasy VIII : Adam Szczepański.

               Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce oraz osiągnięć sportowych.

             

          • Góra grosza

          • Już po raz dwudziesty czwarty Towarzystwo Nasz Dom zorganizowało akcję Góra Grosza.

            Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

            Akcja ta na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Na przełomie grudnia i stycznia przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy. Zebraliśmy 7,3 kg monet na kwotę  101zł 86gr. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w akcji.

          • Gminny Turniej "Kubusia Puchatka"

          • 19 marca 2024 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wyżej wymienionym konkursie gminnym. Klasę pierwszą reprezentowali Nadia Socha i Leon Woźniak, klasę drugą Nikodem Jankowski i Borys Sperber, a klasę trzecią Kinga Szarafin i Magda Jurczyk. Wykonywali zadania w parach dostosowane do ich wieku. Zdobywali punkty w następujących dziedzinach: Kubuś czyta i pisze, Kubuś liczy, Kubuś poznaje przyrodę, Kubuś ćwiczy. Potem wszystkie zdobyte punkty zostały zliczone i okazało się, że nasza drużyna zdobyła piąte miejsce. Dzieci otrzymały upominki za udział w konkursie i zjadły pyszny poczęstunek w towarzystwie kolegów i koleżanek z pozostałych szkół naszej gminy. Zabawa była świetna. Może w przyszłym roku wyniki będą lepsze? 

            Mirela Trawicka