• FINAŁ WOJEWÓDZKO – METROPOLITALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda w roku szkolnym 2022/2023

          •    Od wielu lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Wojewódzko-Metropolitalnym Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda organizowanym przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej w Rumi. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była Ewangelia wg św. Mateusza.

               Przypomnijmy że, aby awansować do finału, uczestnicy musieli przejść przez kolejne stopnie eliminacji. Były to: etap wstępny, etap szkolny, rejonowy i ostatecznie finał wojewódzki. Po etapie wstępnym, 13 stycznia br. 11  uczniów z klasy IV-VI i 13 z klas VII-VIII napisało swój test. Okazało się, że pytania na tym etapie były dosyć trudne, ale do kolejnej rundy i tak awansowali: z kl. IV – Marek Burczyk i Maksymilian Kreft, a z kl. VI – Julia Lewandowska.  Natomiast z klasy VII – Milena Jankowska i Joanna Kurowska, a z klasy VIII – Szymon Stoffa.

               W piątek 10 marca br. Marek, Maksymilian, Julia, Milena, Joanna i Szymon wzięli udział w etapie rejonowym. I miejsce ex aequo zajęły Milena i Joanna i awansowały do najwyższego etapu. Premiowane miejsce zajął też Marek i również awansował do etapu najwyższego. Natomiast pozostali skończyli swoje zmagania na tym etapie.

               Z kolei w sobotę 13 maja na terenie SZKÓŁ SALEZJAŃSKICH W RUMI odbył się finał tego konkursu. Cieszymy się, że troje uczniów reprezentowało naszą szkołę, jak również rejon pelpliński. Milena, Joanna i Marek zostali FINALISTAMI XXII edycji Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego.

             

            Gratulujemy finalistom, ale również wszystkim, którzy wzięli udział w tym konkursie. Wiele osób przygotowywało się sumiennie, czytając wielokrotnie Ewangelię Mateusza.

             

                                                                                      Katecheta – Z. Bigilski

          • XII Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

          • Dnia 18 maja 2023 r , w rocznicę urodzin Karola Wojtyły, przedstawiciele naszej szkoły z Panią Dyrektor na czele, wzięli udział w XII Diecezjalnym Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II. W tym roku gospodarzem i organizatorem uroczystości był Zespół Kształcenia i Wychowania w Starej Kiszewie. W zjeździe udział wzięło 14 szkół z Diecezji Pelplińskiej, mających tego samego patrona. Przybyli też zaproszeni goście: Biskup Diecezji Pelplińskiej ks. Ryszard Kasyna, Pomorski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Bielang, władze samorządowe gminy Stara Kiszewa oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół.

            Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych ze szkoły do kościoła prowadzonych przez orkiestrę dętą. Mszę świętą celebrował ks. Biskup Ryszard Kasyna. Potem złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Następnie wszyscy przemaszerowali z powrotem do szkoły na halę sportową, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Było to niesamowicie piękne widowisko w wykonaniu głównie młodszych dzieci, a tematem były podróże Jana Pawła II. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali na melodię Barki utwór muzyczny, który powstał z połączenia tekstów ułożonych przez szkoły biorące udział w zjeździe, a przedstawiciele poszczególnych szkół wspólnie ułożyli portret naszego patrona Jana Pawła II. Na koniec uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia zostali uwiecznieni na wspólnym zdjęciu.

            Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę w tak pięknym wydarzeniu w tym szczególnym dniu. Z dumą nosimy nasz szkolny sztandar mając za patrona św. Jana Pawła II.

            Danuta Przytarska

          • „Woda – bez niej nie ma nic”

          • Dnia 11.05.2023 roku w PSP im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim odbyły się Gminne Warsztaty Przyrodniczo – Ekologiczne dla uczniów klas I – III pt. „Woda – bez niej nie ma nic”. Jak co roku zjechali do nas goście z wszystkich szkól naszej gminy. Razem mieliśmy rozwiązać problem czy bez wody naprawdę nie da się żyć?

                Na początku gości powitała  pani dyrektor, Iwona Wysmułek – Śliwa oraz prowadząca, pani Mirela Trawicka. Potem dzieci z oddziału przedszkolnego wystąpili w krótkim przedstawieniu o wodzie. Następnie przeszliśmy do sali, gdzie zostały przygotowane stanowiska dla szkół. W czasie prezentacji dzieci z zapałem odpowiadały na zadane pytania dotyczące wody, np. co to jest woda, do czego służy i komu, w jakiej postaci występuje, jak krąży w przyrodzie, skąd się bierze w naszych domach, czy może jej zabraknąć, jak my możemy ją oszczędzać ? W kolejnych zadaniach uczniowie rozwiązywali krzyżówki dostosowane do wieku. Wszystkim wyszło hasło „Woda jest skarbem” i razem doszliśmy do wniosku, że to prawda. Z zainteresowaniem i aktywnie przeprowadzali doświadczenia z wodą, a poczynione obserwacje zapisywali na specjalnych kartach. Sprawdzali właściwości fizyczne wody, co się w niej rozpuszcza, co pływa po powierzchni, a co tonie, jaka jest różnica między wodą słodką, a słoną. Okazuje się, że dzieci naprawdę mają szeroką wiedzę na ten temat i potrafią pięknie się wypowiadać. Po tych zajęciach każda grupa wykonała plakat „ Obieg wody w przyrodzie , w naszej miejscowości” . Po zaprezentowaniu swoich prac wykonaliśmy taniec rzeki. Wszyscy otrzymali kotyliony i tworząc długą rzekę, w rytm muzyki popłynęliśmy po klasie między stolikami. Wszyscy uczniowie przyznali, że woda jest niezbędna do życia i będą ją oszczędzać.

                Wreszcie nadszedł czas na posiłek. Uczniowie otrzymali drożdżówki i do picia napoje przygotowane przez siebie samodzielnie z wody z naszego szkolnego źródełka i soku z owoców. Jako upominki otrzymali butelki do wody wielokrotnego użytku oraz plany lekcji z planszą jak segregować śmieci. Podziękowania dla szkół za udział w warsztatach wręczyła pani dyrektor. Serdecznie dziękujemy panu wójtowi Gminy Zblewo, Arturowi Herold za wsparcie finansowe naszych działań ekologicznych. Warsztaty przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej.

          • SZKOŁA NOWOCZESNEGO PASAŻERA

          • 9 maja uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach Szkoła Nowoczesnego Pasażera

            W ramach akcji zostały zorganizowane warsztaty obejmujące takie zagadnienia jak:

            * ZAJĘCIA W INNOBUSIE - nauka poprzez zabawę w roli pasażera

            * NOWOCZESNE narzędzia do planowania i opłacania podróży

            * BEZPIECZEŃSTWO w podróży z elementami pierwszej pomocy

            * KSZTAŁTOWANIE proekologicznych postaw

            Ponadto naszą placówkę odwiedził Innobus- specjalny pojazd edukacyjny, w którym zamontowane zostały demonstracyjne systemy ukazujące działanie poszczególnych elementów systemu FALA.

          • Gminny Konkurs Logopedyczny

          •  

             

            Dnia 9 maja odbył się Gminny Konkurs Logopedyczny w PSP w Bytoni. Tym razem naszą szkołę i przedszkole reprezentowali następujący uczniowie:

            Oddział przedszkolny: Nadia Kolaska - M. Strzałkowska ,,Dzidzia,Lidzia, Lodzia,Bodzio"

            Klasa 1- J.Brzechwa ,,Baran"

            Klasa 2 - J.Tuwim ,,Pstryk"

            Klasa 3 - J. Tuwim ,,Dwa wiatry".

            Wszyscy uczniowie przepięknie i poprawnie zaprezentowali przygotowane utwory. Możemy się pochwalić,ponieważ dwie uczennice znalazły się na podium. W kategorii klas 2 - II miejsce zajęła Magdalena Jurczyk, natomiast w kategorii klas 3 - I miejsce otrzymała Blanka Wołoszyn. Zwyciężczynie otrzymały nagrody książkowe i dyplomy,a pozostali uczestnicy naklejki wraz z dyplomem. 

            Gratulujemy i cieszymy się z kolejnych sukcesów naszych uczniów.👏🙂

            Natalia Nadolska

             

             

             

          • Konkurs - uczczenie 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbył się konkurs, którego celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży historią Polski oraz kształtowanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej. Zadanie konkursowe polegało na  przedstawieniu własnego pomysłu na uczczenie 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Osoby biorące udział w konkursie, mogły wykonać dowolną pracę dotyczącą tematu konkursu, np.: plastyczną (rysunek, malunek) dowolną techniką, upiec ciasto, przygotować patriotyczny deser lub tort urodzinowy Konstytucji, odpowiednio przystroić, sfotografować; ubrać patriotycznie drzewko w ogrodzie i sfotografować; wykonać gadżety patriotyczne lub wykazać się jeszcze inną inwencją.

            Oto zwycięzcy konkursu:

             Klasy I-III:

            I miejsce Kornelia Łuczkowska

            II miejsce Natalia Szczypior

             

             Klasy IV-VIII:

            I miejsce Joanna Kurowska

            II miejsce Milena Jankowska

            III miejsce Antoni Łuczkowski

             

            Wyróżnienia otrzymali:

            Filip Bujak kl. VIII

            Blanka Gdaniec kl. IV

            Zwycięzcom gratulujemy !

            Anna Zgryza

          • Wolność, równość niech żyje, niechaj żyje maj trzeci!

          • Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia pod hasłem: „Wolność, równość niech żyje, niechaj żyje maj trzeci!. Chcąc przybliżyć społeczności szkolnej ten ważny dla Polski dzień uczniowie klas IV, V i VIII przygotowali przedstawienie, podczas którego przenieśliśmy się na Plac Zamkowy w Warszawie. Mogliśmy poczuć atmosferę tego pamiętnego dnia 3 maja 1791 r., zobaczyć postacie marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, autorów Konstytucji m.in. Hugo Kołłątaja, Jana Dekerta oraz usłyszeć przysięgę samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podniosłą atmosferę tego wydarzenia podkreślały pieśni wykonane przez szkolny zespół.

            Anna Zgryza