Wydarzenia
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021
- 67
PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKO – METROPOLITALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda w roku szkolnym 2020/2021
Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku szkolnym 2020/21 uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim wzięli udział w w/w konkursie, którego tematem przewodnim była Ewangelia wg św. Jana. Przypomnę że, aby awansować do finału, uczestnicy musieli przejść przez kolejne stopnie eliminacji. I były to: etap wstępny, etap szkolny, rejonowy i ostatecznie finał wojewódzki. Po etapie wstępnym, 12 marca br. dwudziestu czworo uczniów z klasy IV-VI i VII-VIII napisało swój test on-line. Okazało się, że pytania na tym etapie nie były zbyt trudne i do kolejnej rundy awansowali: z kl. IV – Mateusz Janca, a z kl. VI – Paulina Jurczyk, z klasy VII – Agata Kurowska i Szymon Jankowski i z kl. VIII – Karolina Jurczyk . W piątek 16 kwietnia br. w/w uczniowie wzięli udział w etapie rejonowym, ale tym razem awans do najwyższego etapu uzyskał tylko Szymon. Natomiast pozostali skończyli swoje zmagania na tym etapie. W piątek, 11 czerwca 2021 r. również on-line odbył się finał tego konkursu. Zdobyć tytuł laureata jest bardzo trudno, bo ponad sto osób bierze udział w finale. Jednak Szymon Jankowski uzyskał nie tylko ten tytuł, ale otrzymał także wyróżnienie.
Gratulacje dla Szymona i pozostałych uczestników! Myślę, że w nowym roku szkolnym 2021/2022 ponownie weźmiemy udział w tym kuratoryjnym konkursie pn. „Wojewódzko – Metropolitalny Konkurs Biblijny im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda”.
Katecheta
Góra Grosza
Nasza szkoła po raz kolejny brała udzał w akcji Góra Grasza. W tym roku szkolnym 2020/2021 udało nam się zebrać 17,9 kg bilonu, co dało 257,88 zł.
Dziękujemy wszystkim za udział!
Opiekunowie samorządu
Integracja w grupie przedszkolnej i klasie 1
- 20
WAKACJE!!!
Dzień Ojca - klasa 1
Tydzień projektów
Ostatni tydzień w szkole 😁😄😃
Tydzień Projektów: bezpieczeństwa, zdrowia i profilaktyki oraz integracji klasy ⛱☀🥰😎🤩☀️⚽️🏀⛹️♀️🤸🤾♀️🥇🎤🎬🧩
22
Apel profilaktyczny "Bezpieczne wakacje". Już wakacji nadszedł czas. Lato, lato wita Was! ☀️⚽️🤿🏊♀️🏝⛱
Klasa 1 życzy wszystkim udanych, bezpiecznych i pełnych niezapomnianych przygód wakacji ☀️⚽️🤿🏊♀️🏝⛱
Życzenia na dzień ojca - klasa 3
Życzenia na dzień ojca - klasa 2
Wyjazd integracyjny do Leśniczówki Cis
W czwartek, 17 czerwca 2021 roku, uczniowie klasy II i III pojechali do Leśniczówki Cis, która jest oddalona od szkoły jakieś 8 kilometrów. Mimo, że znajduje się tak blisko, to byliśmy tam po raz pierwszy. Pojechaliśmy szkolnym busem. Najpierw klasa druga, a potem klasa III. Pogoda była wspaniała, słoneczna i bardzo ciepła. Humory też nam dopisywały. Opiekę w czasie tej wycieczki sprawowały wychowawczynie klas i pani Alicja Olejnik.
Na miejscu przywitał nas pan leśniczy Maciej Wąs. Zaprowadził pod wiatę, gdzie mogliśmy zostawić swoje plecaki . Wiata była zbudowana na planie koła. Stały tam stoły i ławki. Na ścianach wisiały płaskorzeźby ptaków, które można spotkać w tych lasach.
Na terenie tej leśniczówki znajduje się ścieżka przyrodnicza. Zaczynała się na terenie zabudowań, potem prowadziła przez las i po zatoczeniu koła wracała do miejsca, z którego wyszliśmy. Pan Maciej przedstawił nam się jako leśniczy i myśliwy. Opowiadał nam o swojej pracy jako leśnika i o swoich pasjach jako hodowcy ptaków drapieżnych. Pierwszym ptakiem, który został nam przedstawiony, był jastrząb o imieniu Furia. Ptak powędrował z nami, siedząc na ręce swojego właściciela. Cały czas wzbudzał zainteresowanie dzieci.
Na ścieżce dydaktycznej dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany ekosystem lasu, w którym się znajdujemy, czym zajmuje się leśniczy, jakie szkodniki atakują drzewa i jak je zwalczać, w jaki sposób ludzie są zagrożeniem dla lasu. Widzieliśmy schron dla sadzonek drzewek, pułapki dla szkodników, młodnik czyli miejsce, gdzie rosną młode drzewa, cieki wodne i tablice – stacje, które przedstawiały to o czym mówił pan Maciej. Udało nam się posłuchać świergotu ptaków leśnych.
W przerwie piekliśmy przywiezione z sobą kiełbaski w ognisku, które wcześniej przygotował i rozpalił nasz przewodnik. W czasie pieczenia rozmawialiśmy ze sobą, pomagaliśmy sobie wzajemnie. Kilka kiełbasek niestety wylądowało w ognisku. Na szczęście mieliśmy trochę więcej zapasów. Wszyscy byliśmy już bardzo głodni. Jedliśmy kiełbaski z bułką, a na deser były ciasteczka i cukierki. Po skończonym posiłku posprzątaliśmy po sobie.
Nadeszła kolej na kolejną atrakcję. Otóż pan leśniczy pokazał nam kilka ptaków drapieżnych i bardzo ciekawie o nich opowiadał. Dowiedzieliśmy się jak szybko latają poszczególne ptaki, jak wykorzystują prądy powietrzne do latania, w jaki sposób polują, jakie mają predyspozycje i jak są zbudowane. Najpierw bardzo dużo opowiadał nam o jastrzębiu. W tym samym czasie zaczął nad nami kołować myszołów. Pan Maciej powiedział nam jak ptaki wykorzystują prądy powietrzne do latania. I faktycznie myszołów krążył, ale skrzydłami poruszał tylko czasami.
Kolejnym ptakiem był sokół o imieniu Mały. Sokół pikuje w dół z zawrotną prędkością 360 km/godzinę. Następnie była największa sowa. Ptaki, te mogą obrócić głowę o 270 stopni. Potrafią latać bezszelestnie. Dowiedzieliśmy się też, że są sowy polujące w nocy, ale też takie, które polują w dzień. Te prowadzące dzienny tryb życia mają oczy jaśniejsze, w kolorze żółtym, te nocne mają oczy brązowe. Wreszcie była mała sowa, którą można pogłaskać. Jednak na tę przyjemność załapała się tylko klasa III, ponieważ klasa II musiała już wracać pierwszym kursem do szkoły.
Byliśmy oczarowani wiedzą pana Macieja i zdolnościami oratorskimi. To człowiek z wielką pasją. Jesteśmy zaskoczeni tym ,że tak blisko mamy takie niezwykłe miejsce. Bardzo serdecznie podziękowaliśmy mu za wspaniały dzień pełen przygód.
Mirela Trawicka
27
Magiczne słowa
Miesiąc maj upłynął w naszej szkole pod hasłem profilaktycznym "Magiczne słowa". Organizacją zadań w tym miesiącu zajmowały się oddziały przedszkolne wraz ze swoimi wychowawczyniami. Na holu naszej szkoły można było odnaleźć motylki, na których uczniowie i nauczyciele zapisywali miłe słowa. Motylki zdobyły swymi pięknymi słowami oraz kolorami drzewo. Pokonując kolejne stopnie schodów można było uśmiechnąć się czytając miłe słowa, które umilały każdy dzień. Podsumowaniem działań profilaktycznych był konkurs plastyczny "Magiczne słowa" oraz występ przedszkolaków z piosenką "Grzeczne słowa".
Agnieszka Swobodzińska
Spotkanie z naturą.🌳🍀🌻🌼🌷☀️🧡
- 13
Szkolny konkurs
Wiosenny spacer klasy III
Nowa galeria Wiosenny spacer klasy III została dodana do albumu fotograficznego
11
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej w Kleszczewie Kościerskim zawsze był dniem wyjątkowym, w czasie którego dzieci mogły poczuć się szczególnie wyróżnione.
W bieżącym roku szkolnym dzień ten upłynął pod znakiem zacieśniania wzajemnych relacji i dbałości o zdrowie. Zaledwie dzień wcześniej uczniowie w pełni wrócili do nauki stacjonarnej. Czas pandemii sprawił, że spędzali wiele godzin przed komputerem, ruch był ograniczony, a wzajemne kontakty utrudnione, uwarunkowane koniecznością dystansu społecznego.
W związku z powyższym myślą przewodnią obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole była integracja zespołów klasowych, ale także wpajanie zasad zdrowego stylu życia w myśl zasady, że zabawa może być też nauką. Uczniowie spotkali się rano w swoich klasach, wspólnie przygotowali i zjedli śniadanie, zwracając przy tym uwagę, aby posiłek ten był atrakcyjny i wartościowy odżywczo. Przypomnieli sobie zasady komponowania zdrowych posiłków, tak ważnych w prawidłowym rozwoju każdego młodego człowieka. Zwieńczeniem śniadania była niespodzianka przygotowana przez Radę Rodziców – kolorowe owoce dla każdego. Tym samym rodzice zwrócili uwagę, że smak słodki to nie tylko słodycze i lody, a chęć na słodycze można zaspokoić m.in. jedząc owoce, które zawierają mnóstwo zdrowych witamin i minerałów, a także błonnika. Do klas trafiły więc pięknie przygotowane talerze z artystycznie ułożonymi bananami, borówkami, nektarynkami, brzoskwiniami, kiwi, arbuzami i winogronami.
Następnie dzieci wraz z wychowawcami spędzały czas na zabawach, zagadkach związanych ze zdrowym stylem życia i prawidłowym odżywianiem, a także grach i zabawach integrujących zespół klasowy. Młodsi uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy oparte na znajomości owoców, rozróżnianiu podstawowych smaków, wyklejali także owocowe kształty.
Po zadbaniu o właściwy posiłek, rozwój emocjonalny i intelektualny uczniów, przyszedł czas na aktywność sportową. Każda klasa wybrała inną aktywność: zawody sportowe na sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu, tańce, pląsy, wyjścia w teren i zabawy w lesie, spacery. Dzieci przypomniały sobie zasady zdrowej rywalizacji, gry fair play, pomagały słabszym i zajmowały się tymi, którzy z różnych powodów nie mogli ćwiczyć. Cieszyły się, że mogą być po prostu razem. Zwykłe, codzienne szkolne czynności urosły do rangi święta.
Na koniec strażacy z OSP w Semlinie przeprowadzili instruktaż, jak nieść pierwszą pomoc. W naszej szkole dzieci często maja okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy: w czasie lekcji, podczas spotkań z pielęgniarką szkolną, podczas wizyt strażaków. Wszystko po to, aby w sytuacji kryzysowej dobrze wiedziały, jak się zachować, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego.
Dzieci wróciły do domów zrelaksowane i uśmiechnięte, wzbogacone o wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia i niesienia pierwszej pomocy. Więzi klasowe zostały ponownie zadzierzgnięte, a koledzy i koleżanki poznani „na nowo”.
255
Dzień pszczoły w maluszkach 🐝🌝
- 25
WIOSNA - malujemy farbami 🌝☁️🌈
- 4
Archiwum Aktualności