Zbliżają się święta Narodzenia Pańskiego i trudno sobie wyobrazić tych pięknych rodzinnych świąt bez szopki bożonarodzeniowej. Wraz ze zbliżająca się wigilią w naszych domach jak i w kościołach pojawiają się sceny nawiązujące do Bożego Narodzenia, co ma nas wprowadzić w odpowiedni nastrój. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę wzięła się szopka bożonarodzeniowa i kto jest jej twórcą.
Otóż Cesarzowa Helena, już w 330 r. n. e. nakazała wybudować w betlejemskiej grocie żłóbek z marmuru, który miał upamiętnić narodziny Dzieciątka. Kilka lat później, grotę przebudowano na stajenkę, w której umieszczono rzeźby Świętej Rodziny czy pastuszków. Ponieważ w pobliżu wypasane były prawdziwe zwierzęta – szopka zyskała na popularności i była odwiedzana przez pielgrzymów. Ów pomysł szybko został skopiowany w Rzymie, gdzie postawiono szopką przy Bazylice Matki Bożej Większej. Tam też papież odprawił pasterkę.
W XIII w., św. Franciszek, uzyskując pozwolenie od papieża, przygotował inscenizację wydarzeń bożonarodzeniowych. Zwołując mieszkańców okolicznych wiosek, ustawił na terenie pustelni świece, pochodnie, żłóbek a także żywe zwierzęta. Od tego czasu w różnych zakątkach Europy zaczęły pojawiać się szopki bożonarodzeniowe, które szczególnie rozpowszechniane były przez zakon franciszkanów oraz dominikanów. Oczywiście w kolejnych stuleciach szopki zmieniały nieco swój wygląd, nie ingerowano jednak w przedstawiane tam postaci. Największy rozkwit szopek przypadł na XVIII wiek.
Natomiast tradycja ustawiana szopki betlejemskiej dotarła do Polski ok. XIII w. Początkowo zwyczaj ich budowania mieli tylko zakonnicy, z czasem jednak coraz więcej świeckich osób zaczęło je tworzyć. Zwyczaj budowania bożonarodzeniowych szopek stał się szczególnie popularny w Krakowie, gdzie do tej pory można podziwiać piękne kolorowe szopki krakowskie. Ich obecność będzie przypominać nam o wydarzeniach sprzed ponad 2000 lat.
Bibliografia:
https://www.dlakatolika.pl/szopki-bozonarodzeniowe-historia,24,21
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim również kontynuuje tradycję tworzenia Szopek Bożonarodzeniowych. Uczniowie z klas IV-VIII wykonali szopki jako pracę z religii. Warto tutaj podkreślić, że prawie wszyscy uczniowie wywiązali się z tego zadania.
Technika wykonania była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski, były także szopki ekologiczne. W doborze użytych materiałów występowały elementy drewniane, słomiane, papierowe, użyto plastikowych butelek, nakrętek czy naturalnego mchu oraz gałązek jodły i świerku. Figurki zostały ulepione z plasteliny, masy solnej bądź też wycięte z papieru. Poziom wykonanych szopek był bardzo wysoki, dlatego w ich ocenie wzięto pod uwagę przede wszystkim dobór materiału, a głównie elementy wykonane własnoręcznie. Ważnymi kryteriami były także walory artystyczne, oryginalność pomysłu oraz estetyka wykonania.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, komisja wyłoniła 9 szopek i zgłosiła prace do IX Dekanalnego Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni.
Poniżej wykonawcy tych Szopek:
Marek Burczyk kl. IV
Roksana Berak kl. V
Maja Głuchowska kl. V
Marta Kosiedowska kl. V
Wiktoria Lange kl. V
Amelia Manszewska kl. VI
Milena Jankowska kl. VII
Jakub Orlikowski kl. VIII
Mateusz Raczkowski kl. VIII
Marcel Reszczyński kl. VIII
Szymon Stoffa kl. VIII
OTO WYNIKI IX DEKANALNEGO KONKURSU NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ:
W kat. kl. IV-VI
Szopki Roksany Berak i Wiktorii Lange oraz Amelii Manszewskiej otrzymały wyróżnienia.
W kat. kl. VII-VIII
I miejsce zajęła Szopka wykonana przez Marcela Reszczyńskiego, a Szopki - Mileny Jankowskiej, Jakuba Orlikowskiego, Mateusza Raczkowskiego i Szymona Stoffy również wyróżnienia.
Wszystkie wymienione osoby otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, a ich wręczenie odbyło się na Apelu szkolnym, w czwartek 22 grudnia 2022 r.
Każda wykonana szopka zasługuje na uznanie, doceniamy wkład pracy każdego wykonawcy. Udział w tym zadaniu świadczy o tym, że nasi uczniowie stają się współtwórcami pięknej bożonarodzeniowej tradycji, którą warto kontynuować. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.