• Wspólne kolędowanie

          • Wspólne kolędowanie w ostatni dzień roku kalendarzowego to już tradycja w naszej szkole...

            Po wigiliach klasowych oraz jasełkach przychodzi czas wspólnego kolędowania. Każda klasa odśpiewuje kolędę lub piosenkę świąteczną przed zgromadzoną publicznością szkolną. Oczywiście nie może także zabraknąć nauczycieli, którzy ćwiczą przez cały rok, by zaprezentować się przed uczniami ;)

          • SZOPKI  BOŻONARODZENIOWE

          •  

               Zbliżają się święta Narodzenia Pańskiego i trudno sobie wyobrazić tych pięknych rodzinnych świąt bez szopki  bożonarodzeniowej. Wraz ze zbliżająca się wigilią w naszych domach jak i w kościołach pojawiają się sceny nawiązujące do Bożego Narodzenia, co ma nas wprowadzić w odpowiedni nastrój. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę wzięła się szopka bożonarodzeniowa i kto jest jej twórcą.

               Otóż Cesarzowa Helena, już w 330 r.  n. e. nakazała wybudować w betlejemskiej grocie żłóbek z marmuru, który miał upamiętnić narodziny Dzieciątka. Kilka lat później, grotę przebudowano na stajenkę, w której umieszczono rzeźby Świętej Rodziny czy pastuszków. Ponieważ w pobliżu wypasane były prawdziwe zwierzęta – szopka zyskała na popularności i była odwiedzana przez pielgrzymów. Ów pomysł szybko został skopiowany w Rzymie, gdzie postawiono szopką przy Bazylice Matki Bożej Większej. Tam też papież odprawił pasterkę.

               W XIII w., św. Franciszek, uzyskując pozwolenie od papieża, przygotował inscenizację wydarzeń bożonarodzeniowych. Zwołując mieszkańców okolicznych wiosek, ustawił na terenie pustelni świece, pochodnie, żłóbek a także żywe zwierzęta. Od tego czasu w różnych zakątkach Europy zaczęły pojawiać się szopki bożonarodzeniowe, które szczególnie rozpowszechniane były przez zakon franciszkanów oraz dominikanów. Oczywiście w kolejnych stuleciach szopki zmieniały nieco swój wygląd, nie ingerowano jednak w przedstawiane tam postaci. Największy rozkwit szopek przypadł na  XVIII wiek.

               Natomiast tradycja ustawiana szopki betlejemskiej dotarła do Polski ok. XIII w. Początkowo zwyczaj ich budowania mieli tylko zakonnicy, z czasem jednak coraz więcej świeckich osób zaczęło je tworzyć. Zwyczaj budowania bożonarodzeniowych szopek stał się szczególnie popularny w Krakowie, gdzie do tej pory można podziwiać piękne kolorowe szopki krakowskie. Ich obecność będzie przypominać nam o wydarzeniach sprzed ponad 2000 lat.

             

            Bibliografia:

            https://www.dlakatolika.pl/szopki-bozonarodzeniowe-historia,24,21

             

             

              Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim również kontynuuje tradycję tworzenia Szopek Bożonarodzeniowych. Uczniowie z klas IV-VIII wykonali  szopki jako pracę z religii. Warto tutaj podkreślić, że prawie wszyscy uczniowie wywiązali się z tego zadania.

               Technika wykonania była dowolna, jednak przeważały szopki wykonane na wzór betlejemski, były także szopki ekologiczne. W doborze użytych materiałów występowały elementy drewniane, słomiane, papierowe, użyto plastikowych butelek, nakrętek czy naturalnego mchu oraz gałązek jodły i świerku. Figurki zostały ulepione z plasteliny, masy solnej bądź też wycięte z papieru. Poziom wykonanych szopek był bardzo wysoki, dlatego w ich ocenie wzięto pod uwagę przede wszystkim dobór materiału, a głównie elementy wykonane własnoręcznie. Ważnymi kryteriami były także walory artystyczne, oryginalność pomysłu oraz estetyka wykonania.

               Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, komisja wyłoniła 9 szopek i zgłosiła prace do IX Dekanalnego Konkursu na Szopkę Bożonarodzeniową, który odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni.

             

            Poniżej wykonawcy tych Szopek:

            Marek Burczyk  kl. IV

            Roksana Berak  kl. V

            Maja Głuchowska  kl. V

            Marta Kosiedowska  kl. V

            Wiktoria Lange  kl. V

            Amelia Manszewska  kl. VI

            Milena Jankowska  kl. VII

            Jakub Orlikowski  kl. VIII

            Mateusz Raczkowski  kl. VIII

            Marcel Reszczyński  kl. VIII

            Szymon Stoffa  kl. VIII

             

            OTO WYNIKI IX DEKANALNEGO KONKURSU NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ:

             

            W kat. kl. IV-VI

               Szopki Roksany Berak i Wiktorii Lange oraz Amelii Manszewskiej otrzymały wyróżnienia.

             

             W kat. kl. VII-VIII

                I miejsce zajęła Szopka wykonana przez Marcela Reszczyńskiego, a Szopki - Mileny Jankowskiej, Jakuba Orlikowskiego, Mateusza Raczkowskiego i Szymona Stoffy również wyróżnienia.

             

               Wszystkie wymienione osoby otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, a ich wręczenie odbyło się na Apelu szkolnym, w czwartek 22 grudnia 2022 r.

             

               Każda wykonana szopka zasługuje na uznanie, doceniamy wkład pracy każdego wykonawcy. Udział w tym zadaniu świadczy o tym, że nasi uczniowie stają się współtwórcami pięknej bożonarodzeniowej tradycji, którą warto kontynuować. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

          • Stypendia Marszałka województwa pomorskiego dla najzdolniejszych uczniów z Pomorza wręczone... Uczennice PSP w Kleszczewie Kościerskim otrzymały Stypendia Marszałkowskie.

          • Stypendia dla najzdolniejszych uczniów zostały wręczone podczas uroczystej gali 12 grudnia 2022 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W uroczystości wzięli też udział rodzice i opiekunowie stypendystów, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów lokalnych, środowiska akademickiego oraz pracodawców.

            W tym roku szkolnym stypendia z rąk wicemarszałka województwa pomorskiego otrzymały uczennice klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.: Joanna Kurowska i Milena Jankowska.

            Jak zaznaczył na otwarciu gali stypendialnej wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski: „Dzisiejsze wydarzenie jest ważnym momentem w życiu wyróżnionych uczniów, a także życiu tych, którzy towarzyszą im na co dzień. Każdy z bohaterów tej uroczystości może przyczynić się do budowania pomyślności naszego regionu. Życzę, aby przyznane środki uczniowie spożytkowali na działania, które przyniosą im wiele satysfakcji”.

            Stypendia marszałka województwa pomorskiego przyznawane są ramach programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Otrzymują je laureaci lub finaliści konkursów i olimpiad, jak również uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wykazujących się wysoką średnią ocen oraz uzdolnieniami z zakresu konkretnych przedmiotów.

            Stypendia dla uczniów szkół podstawowych, którzy wykazują się wysoką średnią ocen oraz uzdolnieniami z zakresu przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych, języków obcych – przyznawane są w ramach projektu „Pomorski program pomocy stypendialnej” finansowanego ze środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego i dedykowane są osobom, które osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. O ich przyznaniu decyduje m.in. średnia ocen ucznia: co najmniej 5,5 dla szkoły podstawowej. Dodatkowo, punktowane są osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. Pod uwagę brane są również kryteria socjalne, np. mieszkanie i uczenie się na obszarze wiejskim .

            Naszym stypendystkom serdecznie GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesówJ

             

                                                                                                                                    Opiekun stypendystek:                                                                                                                                                            Anna Glich

          • Zimowy Kiermasz Świąteczny

          • 9 grudnia 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Kleszczewie Kościerskim odbył się długo wyczekiwany kiermasz świąteczny. Długo – bo z powodu pandemii musieliśmy czekać na niego trzy lata. Wyczekiwany – bo uczniowie  szkoły od kilku tygodni przygotowywali artykuły na stoiska oraz występy, które miały uatrakcyjnić wydarzenie.  

            Punktualnie o godzinie 16.00 zebranych gości, uczniów i pracowników szkoły przywitała ciepłymi słowami dyrektor szkoły, pani Iwona Wysmułek – Śliwa. Życzenia złożyli również kierownik CUW w Zblewie, pan Marek Mischke oraz proboszcz tutejszej parafii, ksiądz Andrzej Diedrich.

            Następnie najmłodsi z naszej szkoły wykonali do kolęd i świątecznych piosenek skomplikowane występy taneczne. Najpierw na scenę wbiegły wesołe bałwanki – przedszkolaki z grupy młodszej. Z miotełkami w rękach i w garnuszkach na głowach zatańczyły w rytm piosenki „Zimowa poleczka”. Za chwilę zrobiło się bardzo tajemniczo i magicznie – zapadły ciemności i starsza grupa przedszkolaków wykonała układ choreograficzny z lampionami do piosenki „Noel”. Nagle nastrój znów uległ zmianie – przy dźwiękach wesołej melodii „Jingle bells”  zaprezentowali się uczniowie klasy I. Tym razem na scenie dominowały typowo świąteczne kolory – zieleń, czerwień i złoto. Z kolei uczniowie klasy II i III strojami nawiązali do kolorystyki zimowej – dominowały srebro i biel. Śnieżynki z klasy II prosiły zimę o otulenie śniegiem (piosenka „Zima, zima”), a dziewczęta i chłopcy z klasy III, z białymi wstęgami i balonami w rękach, wzniosły w niebo „Hallelujah”.

            Świąteczny czas to kalejdoskop wrażeń i uczuć – zaduma, magia, radość, bliskość – te i wiele innych przeplatają się ze sobą nieustanie. Tak było i tym razem – niemal podniosły stan, w który wprowadziła uczestników spotkania ostatnia piosenka przerwał… dzwonek Mikołaja! Mikołaj odwiedził już szkołę 6 grudnia, ale nie mogło zabraknąć go podczas kiermaszu. Radości było co niemiara. Dzieci zostały obdarowane cukierkami, mogły zrobić zdjęcie z tak ważnym gościem.

            Przybycie Mikołaja było sygnałem do rozpoczęcia nieoficjalnej części kiermaszu. Atrakcji nie brakowało. Przede wszystkim każda klasa przygotowała stoiska z najróżniejszymi artykułami: ozdobami świątecznymi, domkami z pierników, małą gastronomią. Swój punkt sprzedaży miał też Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas, którzy wystawiali ozdoby świąteczne przygotowane wspólnie przez uczniów i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w czasie warsztatów. Ponadto można było skorzystać z kawiarenki – skosztować smacznych ciast, wypić ciepły napój, usiąść i spokojnie porozmawiać. Sporym zainteresowaniem cieszyła się loteria świąteczna – każdy los wygrywał, więc chętnych do zakupu nie brakowało. Dla zainteresowanych dzieci przygotowano kącik z kolorowankami i stanowisko do przygotowania łańcucha choinkowego Ci, którzy wolą spędzać czas aktywnie – mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód.

            Dwie godziny, pełne uśmiechów, życzliwości i przyjaznej atmosfery upłynęły bardzo szybko. Żal było się rozstawać.

            Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania, a w szczególności Rodzicom, którzy pomagali dzieciom przygotowywać artykuły na stoiska, ofiarowali ciasta do kawiarenki oraz fanty na loterię.

             

            Monika Glaner
            Foto: Roma Kwartnik

          • Zbiórka żywności

          • Zbiórka żywności - Szkolne Koło Caritas. 1 i 2 grudnia Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do zbiórki żywności pod hasłem "Tak pomagam", której organizatorem było CARITAS POLSKA. Do akcji przyłączyły się okoliczne sklepy, gdzie wolontariusze zbierali żywności. Wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali paczki dla mieszkańców lokalnej społeczności. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie i pomoc w realizacji zbiórki.

          • Świąteczne warsztaty w zerówce

          • 6 grudnia 2022r. w zerówce odbyły się świąteczne warsztaty z udziałem dzieci i ich rodziców. Szczególną radość sprawiło uczestnikom wspólne dekorowanie pierniczków, które dzieci upiekły kilka dni wcześniej. Podczas spotkania panowała miła, świąteczna atmosfera. Serdecznie dziękujemy rodzicom za obecność oraz aktywne włączenie się w przygotowanie świątecznych warsztatów. ❤️🎅🎁🎄

          • Warsztaty świąteczne z zaproszonymi gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim

          • Projekt grantowy

            Warsztaty świąteczne z zaproszonymi gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy
            w Kleszczewie Kościerskim

             

            Szkolne Koło Caritas otrzymało dofinansowanie od Caritas Diecezji Pelplińskiej w kwocie 1000 zł. Otrzymane środki pozwoliły na zakup materiałów niezbędnych do zorganizowania warsztatów oraz przygotowania poczęstunku dla gości i wolontariuszy.

            1 grudnia 2022 roku podopieczni ŚDS i opiekunowie oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i Samorządu Uczniowskiego zespołowo tworzyli ozdoby świąteczne, które można będzie zakupić podczas kiermaszu świątecznego. Nasi wolontariusze pod czujnym okiem gości z ŚDS poznali technikę ozdabiania decoupage. „Technika decoupage jest  techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu serwetek, papierów decoupage bądź papierów ryżowych na powierzchnie drewniane, metalowe oraz szkło”. Wspólnie wykonaliśmy również stroiki świąteczne, świeczniki, bombki.  Podczas warsztatów czas upłynął w miłej i świątecznej atmosferze.

            Wielkie podziękowania należą się podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy i  opiekunom oraz naszym wolontariuszom ze Szkolnego Kola Caritas i Samorządu Uczniowskiego. Projekt  umożliwił młodzieży integracje z osobami niepełnosprawnymi, rozwinął poczucie tolerancji.

             

            Opiekunowie Szkolnego Kola Caritas

            oraz Samorządu Uczniowskiego