• Wręczenie Krajowych Certyfikatów Przedszkola i Szkoły Promującej Zdrowie

• 18 stycznia 2023 roku, w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wiceminister Marzena Machałek, pełnomocnik Rządu d/s wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, wręczyła Krajowe Certyfikaty Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie. Wśród 14 przedszkoli i 33 szkół z całej Polski (5 z województwa pomorskiego), wyróżnienie to otrzymała także placówka z gminy Zblewo - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim. Certyfikat odebrała dyrektor szkoły Iwona Wysmułek-Śliwa oraz główny koordynator projektu, wicedyrektor Wioleta Kujach.

Wręczone certyfikaty zostały przyznane w grudniu 2022 r. przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie rekomendacji Centralnej Kapituły działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji.

Wiceminister Marzena Machałek wskazała, jak bardzo istotne jest kształtowanie od najmłodszych lat postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i budowanie prawidłowych relacji społecznych. Zdrowie i edukacja są ze sobą nierozerwalnie związane. Każda szkoła powinna promować zdrowie. Człowiek, który jest zdrowy, lepiej funkcjonuje. Dobre samopoczucie psychiczne i społeczne sprzyja właściwej dyspozycji do nauki, motywacji, rozwijaniu uzdolnień, zainteresowań oraz dobrym relacjom w środowisku szkolnym. Jesteście szkołami, które powinny być wzorem dla innych – powiedziała wiceminister zwracając się do przedstawicieli placówek, które otrzymały certyfikaty.

W uroczystości w imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty wzięła także udział Pani Teresa Burczyk starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku, która pełni funkcję wojewódzkiego koordynatora do spraw przedszkoli i szkół promujących zdrowie, której pragniemy serdeczne podziękowania za okazaną pomoc oraz wsparcie podczas realizacji projektu.

Otrzymany Certyfikat jest nagrodą dla kleszczewskiej placówki za wieloletnią pracę na rzecz promocji zdrowego trybu życia, zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego oraz odpowiedzialności naszych uczniów nie tylko za siebie, ale także za innych ludzi i za całe środowisko, w którym się wychowują. Na ten sukces złożyła się praca wszystkich koordynatorów oraz całej społeczności szkolnej, zarówno uczniów i nauczycieli oraz pracowników jak i rodziców.

Jako szkoła promująca zdrowie od wielu lat prowadzimy liczne kampanie zdrowotne oraz realizujemy wiele zadań związanych ze zdrowiem. Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznawany jest na 5 lat, dlatego nie zaprzestajemy swoich działań i nadal  będziemy promować zdrowie wśród uczniów naszej szkoły. Sukces ten oparty jest nie tylko na jednorazowych akcjach, ale przede wszystkim na systematycznych i konsekwentnych działaniach, które towarzyszą naszym uczniom podczas każdego dnia nauki.

Krajowy Certyfikat Przedszkole Promujące Zdrowie i Szkoła Promująca Zdrowie otrzymały:

Województwo pomorskie:

• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim
            • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół w Łęgu
            • Technikum nr 1 im. Noblistów Polskich w Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim
            • Szkoła Podstawowa nr 10 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie
            • Szkoła Podstawowa nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku

Iwona Wysmułek-Śliwa

• Warsztaty edukacyjne z druku 3D

• Dnia 11.01.2023 w naszej szkole odbyły się warsztaty z udziałem Drukarek 3D. Uczniowie mieli możliwość poznania budowy drukarki, jej zastosowania w różnych dziedzinach oraz podpatrzenia jak wyglądają gotowe już druki. Wszystkim uczniom bardzo podobały się warsztaty i z chęcią odpowiadali na pytania naszego gościa.

• Bal karnawałowy 2023

• Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

W naszej szkole nie mogło zabraknąc takiego balu. Było wesoło i kolorowo. Fantastyczne stroje, pyszny poczęstunek, prezenty od Rady Rodziców i co najważniejsze mnóstwo dobrej zabawy. Na ten dzień dzieci czekały już od dawna.

Na czas zabawy dziewczynki zamieniły się w księżniczki, kotki, myszki, wróżki, a chłopcy w policjantów, piratów i wiele innych postaci bajkowego świata. Przedszkolaki oraz klasy 1-3 zaprosiły wszystkich do zabawy w korowodzie z własnoręcznie wykonanymi pomponami. Wesołą zabawę w rytmie utworów uatrakcyjniały liczne zabawy i konkursy. Nie zabrakło także ścianki zdjęciowej, na której uczniowie mogli pozować do zdjęć.

Zabawa karnawałowa to taka forma aktywności, która zawsze dostarcza dzieciom wiele radości, przyjemności, niezapomnianych chwil i integracji całej społeczności szkolnej, które na długo pozostają w ich pamięci.

Roma Kwartnik

• Laboratorium Przyszłości

• Na przełomie października i listopada uczniowie dobrze się bawili przy zajęciach z robotyki. Jak widać na zdjęciach w grywalizacji wzięły udział dwie drużyny. Mieli za zadanie samodzielnie stworzyć robota krok po kroku. Tworząc konstrukcję robota, uczniowie nie tylko poznają świat inżynierii i rozwijają zdolności manualne, ale także uczą się organizacji pracy. Samodzielne podłączanie elementów elektronicznych pozwala zrozumieć działanie mikrokontrolerów i poznać podstawy elektroniki. Teraz przyszedł czas na programowanie. :)

W grudniu "wzięcie" miała nasza drukarka 3D. Cel - choinki do samodzielnego składania wydrukowane na drukarce Zortrax. Metodą prób i błędów, ale zamierzony cel w końcu się udał. Efekt naszej pracy można były zakupić na kiermaszu szkolnym, a pieniądze ze sprzedaży choineczek wspomogły zakup źródełka wody pitnej dla uczniów.