• Mikołajki w zerówce

          • Jak co roku 6 grudnia w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na wyjątkowego gościa. 

            Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już po śniadaniu zawitał w naszej sali, na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy i radość.  

            Dzieciaczki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, powiedziały wspólny wierszyk, rozmawiały z Mikołajem. Mikołaj wręczył każdemu dziecku prezent oraz wspaniałe prezenty do wspólnej zabawy podczas pobytu w przedszkolu. 

            Każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie Mikołajem, które będzie wspaniałą pamiątką tego spotkania. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze.  Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w rok.

            Agnieszka Rogaczewska

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Do obchodów tego dnia z UNICEF włączyła się także nasza placówka. Uczniowie i nauczyciele realizowali aktywności on-line, mające zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci i podejmujące inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele tego dnia ubrali się na niebiesko. Wychowawcy w swoich klasach przeprowadzili zajęcia w oparciu o przygotowane przez Unicef scenariusze o tematyce "Praw Dziecka " oraz wraz z uczniami przygotowali plakaty i  gazetki ścienne. Uczniowie rywalizowali w qizach o Prawach Dziecka.

            Tego dnia wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę "Prawa Dziecka",  klasa 4 przygotowała apel profilaktyczny zatytułowany "Grunt to dobre zachowanie". Który miał na celu wsparcie wychowawczej roli szkoły w zakresie przeciwdziałania agresji i krzewienie kultury dobrego wychowania.

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw każdego dnia w roku.

          • Dzień pomarańczowy w zerówce

          • naszym przedszkolu królował kolor pomarańczowy, wszystko było związane tym pięknym kolorem, dlatego każdy przedszkolak miał na sobie założone coś pomarańczowego. Skoro pomarańczowy dzień, to nie mogło zabraknąć pomarańczowych posiłków.

          • Pomarańczowy Dzień

          • 8  listopada to Dzień zdrowego śniadania. W naszej szkole obchodziliśmy go pod hasłem "Pomarańczowo - witaminowo". Klasa ósma razem ze Samorządem Uczniowskim w ramach działań profilaktycznych przygotowała degustacje potraw z pomarańczowych warzyw i owoców. Uczniowie  wykonali prezentację multimedialną na temat witamin, ich ważnej roli w naszym organizmie, oraz o konsekwencjach niedoboru.  Wszyscy uczniowie przyrządzili pyszne, zdrowe, bogate w witaminki śniadanka.

          • Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada 2021

          •      11 listopada 1918 roku jest symboliczną datą odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach niewoli pod zaborami. Tego dnia zostało podpisane zawieszenie broni na froncie zachodnim, a na ziemiach polskich Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Zakończyła się I wojna światowa. Zaborcy ponieśli klęskę i Polska znów stała się niepodległa.

                 Niemal 103 lata później, 10 listopada 2021 roku, uczniowie PSP w Kleszczewie Kościerskim włączyli się w obchody Święta Niepodległości. Rangę wydarzenia podkreślili uroczystym, galowym strojem. Każdy wykonał też kokardę narodową, którą nosił przypiętą do piersi przez cały dzień.

                Nauczyciele przeprowadzili w klasach dostosowane do wieku i możliwości uczniów pogadanki na temat pochodzenia i znaczenia Święta Niepodległości, śpiewali wraz z uczniami patriotyczne pieśni i piosenki. Prezentowali krótkie filmy traktujące o przyczynach utraty suwerenności, a także przebiegu jej odzyskiwania.

                 Nieodłącznym elementem doświadczania naszej państwowości jest znajomość symboli narodowych. Młodsi uczniowie przygotowali plastyczną interpretację flagi, a starsi – godła. Prace zostały wyeksponowane w holu szkoły. Również w tym miejscu zgromadziliśmy się (ze względu na stan pandemiczny – dbając o bezpieczne odległości) o godzinie 11.11, aby wziąć udział w czwartej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Śpiewając wszystkie zwrotki hymnu, połączyliśmy się z wieloma uczniami w całej Polsce i Polonii.

                 Nad naszymi głowami szumiało olbrzymie drzewo przybrane w barwy narodowe. Białe i czerwone liście symbolizują każdego z nas – ludzi złączonych w jeden organizm, którego istotę stanowi poczucie tożsamości narodowej.

             

            Monika Glaner