8 listopada 2018 roku o godzinie 18.00 nasza szkoła rozpoczęła świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Na Wieczornicy Patriotycznej „Wiek niepodległości” uczniowie zaprezentowali program słowno – muzyczny, którego tematem była ona – NIEPODLEGŁA, nasi przodkowie walczący o Nią i nasza miłość do Niej. Na wieczornicę zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy naszej społeczności.
W piątek, 9 listopada, uczniowie wszystkich klas, ubrani odświętnie i z przypiętymi kotylionami, od rana byli zaangażowani w różnorodne patriotyczne działania.
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III dowiedziały się, że po zaborach państwowość polska była tworzona od podstaw. Politycy i zwykli ludzie 100 lat temu starali się zjednoczyć odzyskane ziemie, odbudować zniszczone miasta i wsie, a dziś nasi najmłodsi uczniowie stali się wizjonerami, zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat za kolejnych 100 lat i przygotowali przestrzenną makietę swojej koncepcji.
Uczniowie klas IV-VI poznawali w niebanalny sposób historię Polski oraz pogłębiali wiedzę o naszej ojczyźnie – grali w historyczne gry planszowe i multimedialne, wypełniali testy tradycyjne i on-line, rozwiązywali różnorodne quizy.
Uczniowie klasy VII odpowiadali na pytanie: Za co kochamy Polskę. Swoje wnioski w graficzny sposób przedstawili a pięciu plakatach, które umieścili na korytarzach naszej szkoły.
Najstarsi uczniowie (klasa VIII i III gimnazjum) wyruszyli na ulice Kleszczewa. Wręczali kotyliony napotkanym mieszkańcom i zapraszali ich do wykonania wspólnego zdjęcia pod napisem „Kocham Polskę”. Zdjęcia zostały umieszczone na stronie szkoły oraz na portalu społecznościowym FB.
Jednocześnie wszyscy byli zaangażowani w tworzenie naszej własnej flagi narodowej. Czerwony pas flagi utworzyły odciśnięte w farbie dłonie – dla podkreślenia, że nasza ojczyzna nie jest gdzieś tam, daleko, trudna do określenia, ale że tworzy ją każdy z nas, w myśl napisu: „Polska to Ty i ja, Polska To my!”.
Kolejnym punktem programu był poranek pieśni patriotycznych – każda klasa przygotowała jedną pieśń, którą wykonała z wielkim zaangażowaniem. Inni chętnie włączali się we wspólny śpiew. Była to magiczna godzina, pełna zadumy i refleksji, słowa pieśni i piosenek przypominały nam o ważnych dziejowych momentach.
Po wspólnym śpiewie nadszedł czas na podsumowanie konkursów, które towarzyszyły obchodom rocznicy odzyskania niepodległości. Dyplomy i nagrody zostały wręczone uczniom biorącym udział w konkursach historycznym, recytatorskim i plastycznym, a zwycięskie prace wyeksponowano na holu szkoły.
O godzinie 11.00 zaczął się uroczysty apel – nasza młodzież zaprezentowała przygotowane wcześniej widowisko słowno – muzyczne „Wiek niepodległości”. Kulminacyjnym punktem apelu było odśpiewanie o godzinie 11.11 czterech zwrotek Hymnu Narodowego. Tym samym nasza szkoła włączyła się w akcję bicia „Rekordu dla Niepodległej”, promowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Na zakończenie apelu i całej uroczystości nastąpił chyba najbardziej wyczekiwany moment – przygotowanie kapsuły czasu. Uczniowie i pracownicy szkoły napisali listy i życzenia dla Polski i Polaków, którzy będą żyli za sto lat. Pani dyrektor zebrała je wszystkie od gospodarzy klas, przeczytała kilka z nich, a następnie umieściła w zabezpieczonej skrzynce. Kapsułę zakopano przed budynkiem szkoły – miejsce to zostanie odpowiednio oznaczone, a klucz do skrzynki umieszczono w Kronice Szkoły.
To był finał dwudniowych uroczystości, ale nie koniec naszych działań. 30 listopada odbędzie się jeszcze żywa lekcja historii pt. „Niepodległa”, przygotowane przez Bractwo Rycerskie „Kerin”. Tym akcentem podsumujemy całoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości.
Wcześniej nasi uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach: plastycznych, literackich, historycznych; brali udział w czytaniu literatury patriotycznej.
Tegoroczni absolwenci w czerwcu opuścili mury naszej szkoły z biało-czerwonymi flagami; była to akcja zorganizowana przez ogólnopolską Rodzinę Szkół Jana Pawła II, do której także przystąpiła nasza szkoła.
We wrześniu wszyscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili Westerplatte – symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz Muzeum II Wojny Światowej, a dodatkowo starsi z nich uczestniczyli w premierze filmu „Dywizjon 303”, opowiadającym o bohaterskiej postawie polskich lotników w czasie II wojny światowej – którzy, podobnie jak Legiony Polskie we Włoszech, walczyli o wolność Polski poza granicami naszego kraju.
W październiku sztandar szkoły uczestniczył w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny oraz pokoju. Z kolei szkolny zespół „Źródło” reprezentował naszą szkołę podczas Finału Pomorskiego Przeglądu Chórów Szkolnych „Niepodległa”, który odbył się 3.10.2018 w Muzeum II Wojny Światowej. W przesłuchaniach finałowych wzięło udział 12 chórów ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego. Organizatorami przeglądu było Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przegląd był objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował Zakład Chóralistyki Szkolnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
11 listopada 2018 roku przeszedł już do historii. Rok Niepodległej dobiega powoli końca. Ale za rok, jak zawsze, uczcimy pamięć naszych przodków i przypomnimy sobie radość, jaka połączyła Polaków w patriotycznym zrywie 1918 roku.
Zapraszamy do galerii:
Monika Glaner