• Żywa lekcja historii „Z szabelką w dłoni”

•       W dniu 26 września dzieci z naszej szkoły wzięły udział w niezwykłej lekcji historii „Z szabelką w dłoni”, którą poprowadził dla nas pan Michał Rychlicki. Uczniowie klas I-VIII przenieśli się w czasy XVI- XVII wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, kiedy to prowadzono wojny z Rosją, Szwecją, Kozakami oraz Turcją. Uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie miała i z jakich warstw składała się polska szlachta. Poznali uzbrojenie i siłę polskiej Husarii, która przez prawie 120 lat nie przegrała żadnej bitwy. Zajęcia miały charakter żywej lekcji, ponieważ wszyscy czynnie brali w niej udział. Dzieci miały możliwość założenia siedemnastowiecznych strojów szlacheckich, a także mogły spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża. Wszystko dopełnione było dużą dozą humoru. Zajęcia z Panem Michałem były dla nas wspaniałą lekcją historii, ale również patriotyzmu.

Anna Zgryza

• Sprzątanie Świata 2022

•      Tak, od wielu lat sprzątamy naszą najbliższą okolicę. W tym roku byliśmy w piątek 16 września. Akcja jest koordynowana przez Urząd Gminy. Sprzątamy, czyli wychodzą wszyscy obecni w szkole uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami, by pozbierać w tym dniu śmieci jakie znajdziemy po drodze. Idziemy wyznaczonymi drogami, w wyznaczone miejsca i nie tylko sprzątamy, ale dajemy przykład pozostałym mieszkańcom, że trzeba dbać o środowisko. W tym roku pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Może nie dosłownie, bo wielu ludzi nie wyrzuca śmieci, gdzie popadnie, tylko segreguje i wyrzuca do kosza. Jednak to hasło przypomina nam o tym, że to ludzie zaśmiecają środowisko. My ludzie, którzy uważamy się za najbardziej rozumne istoty na kuli ziemskiej. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jak uchronić środowisko przed ludźmi, którzy je niszczą. Uczyć siebie i innych. Dawać przykład właściwych zachowań. Ważne też jest to, aby ograniczyć zużycie plastiku w naszym życiu codziennym. Jeżeli wszyscy będziemy robili tyle, to już bardzo dużo.