14 lutego w naszej szkole odbyły się walentynki .z tej okazji aktywna była poczta walentynkowa .wielu uczniów czynnie brało udział w tej zabawie poprzez wrzucanie Walentynek do naszej poczty .podczas rozdawania Walentynek nie zabrakło wśród uczniów szczerych uśmiechów .przerwy tego dnia były urozmaicone muzyką i tańcami .mamy nadzieje ze samorząd uczniowski bedzie organizował więcej takich dni .
Wydarzenia
Walentynki
- 7
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w zerówce
Dnia 5 lutego 2020 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla swych ukochanych babć i dziadków przepiękną część artystyczną. Wiersze, piosenki i tańce uszczęśliwiły zebranych gości oraz wywołały lawinę śmiechu i łzy wzruszenia.
Dzieci przygotowały także upominki, które okazały się miłym zaskoczeniem. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć oraz poczęstunku.
Wszystkim Babciom oraz Dziadkom życzymy zdrówka, słońca każdego dnia oraz mnóstwo radości i miłości za sprawą wnucząt.
Natalia Nadolska
4
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.
W dniu 6 lutego i w naszej Szkole odbył się bal karnawałowy, a właściwie dwa bale... Oddziały przedszkolne oraz klasy I-III miały swój bal na sali gimnastycznej, a klasy IV-VIII na holu szkoły. Dzieci wystrojone w barwne stroje księżniczek, jednorożców, kotów, czarodziejów i innych popularnych postaci wesoło bawiły się w rytmie najgorętszych przebojów. Ujawniły się liczne talenty taneczne. Oprawę muzyczną i rolę wodzirejów wzięli na siebie absolwencji naszej szkoły. Bal dostarczył wszystkim wiele radości. My, dorośli, patrząc na zabawę dzieci również przyłączyliśmy się do zawawy. Z pełną satysfakcją możemy stwierdzić, że bal był udany.
Roma Kwartnik
27
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków
Informacja o wynikach II edycji konkursu „Szkolne Przygody Słodziaków” w gminie Zblewo
Dzieci nie lubią czytać? Nieprawda! Szkoła podstawowa w gminie Zblewo wyróżniona w drugiej edycji „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków”!
Gmina Zblewo (województwo pomorskie) ma z czego być dumna. Zaangażowanie szkolnej społeczności w drugą edycję „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków” zostało dostrzeżone przez kapitułę Jury konkursowego, które nagrodziło pracę ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Kleszczewo Kościerskie. Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu w szkole Dnia Głośnego Czytania oraz przygotowaniu wspólnie z dziećmi ekologicznej dekoracji uświetniającej wydarzenie. Dzięki nieprzeciętnej aktywności wychowawców, Szkoła im. Jana Pawła II - Kleszczewo Kościerskie otrzymała od Biedronki nagrodę w postaci pakietu nagród rzeczowych dla dzieci i opiekuna wyróżnionej klasy. Z całego kraju do konkursu Biedronki napłynęło blisko 3,5 tys. zgłoszeń.
Trudno przecenić rolę czytania w rozwoju dzieci. Pobudza wyobraźnię, zwiększa zasób słownictwa, sprzyja poznawaniu świata, rozwija empatię. Ponadto historie opisane w książkach, ubrane w symboliczne ramy bajki, pomagają kształtować kodeks moralny i etyczny dzieci. A gdyby jeszcze za pośrednictwem książek uczyć dzieci wrażliwości ekologicznej…? Ten właśnie aspekt mocno wybrzmiał w idei drugiej edycji „Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków”. W ramach konkursu posadzono ponad 500 drzew!
O konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”
W skali całego kraju w drugiej edycji konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” wzięło udział 3480 klas z 2239 szkół podstawowych. To oznacza, że ponad 50 000 dzieci zaangażowało się w konkurs Biedronki. Do programu zgłosiło się 6397 nauczycieli.
"Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" to konkurs sieci Biedronka skierowany do klas I-III szkół podstawowych. W pakietach konkursowych znajdowały się pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania oraz scenariusze lekcji dla klas I, II i III. Materiały zostały przygotowane przez doświadczonych metodyków edukacji wczesnoszkolnej, zgodnie z podstawą programową. W tym roku nauczyciele dostali również pakiet materiałów do przygotowania dodatkowej lekcji na temat kształtowania postaw proekologicznych.
Zadaniem w konkursie było stworzenie dekoracji sali lub klasy zawierającej Magiczne Drzewo Słodziaków. Drzewo musiało być wykonane na bazie materiałów nadających się do recyklingu. Mogło być również żywą, zasadzoną wspólnie rośliną. Drugim krokiem było wykorzystanie Magicznego Drzewa Słodziaków podczas zorganizowanych w szkole lub klasie obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Biedronka przyznała 15 nagród głównych i 500 wyróżnień. Do wyróżnionej szkoły im. Jana Pawła II - Kleszczewo Kościerskie zostały przesłane upominki rzeczowe w postaci maskotek Słodziaków, długopisów ze Słodziakami, książek o przygodach Słodziaków, kalendarzy dla Nauczycieli na rok 2020 oraz dyplomów i certyfikatów potwierdzających udział w wydarzeniu. Nauczyciele, którzy zorganizowali w swoich szkołach Dzień Głośnego Czytania udowodnili, że wspólne czytanie nadal jest spoiwem łączącym dorosłych z dziećmi. To nieprawda, że dzieci niechętnie sięgają po książki – wystarczy dać im dobry przykład i odpowiednią motywację!
Pełna lista szkół nagrodzonych oraz wyróżnionych w konkursie, wraz z galerią prac uczniów, znajduje się na stronie internetowej: https://szkolneprzygodyslodziakow.pl/.
8
100-lecie powrotu ziemi zblewskiej do Macierzy
29 stycznia 2020 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie, odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Zblewo, związana z obchodami 100 - lecia powrotu ziemi zblewskiej do Macierzy.
Oprócz władz gminnych oraz radnych Gminy Zblewo w uroczystości wzięło udział wielu zaproszonych gości, zostały również pośmiertnie nadane tytuły „Zasłużony dla Gminy Zblewo”.
Na zakończenie Uroczystej Sesji wystąpił nasz zespół muzyczny „Źródło”, który zaprezentował piękny, patriotyczny program artystyczny. Na początku zabrzmiał utwór „Rota", towarzyszyły mu łzy wzruszenia widzów i wielu z nich śpiewało razem z zespołem. Duet Natalia Reszka oraz Ola Forc pięknie zaśpiewały piosenkę z repertuaru Czerwonych gitar „Biały Krzyż”, a Mateusz Raczkowski z Natalką przedstawili pieśń partyzancką „Jesienny deszcz”. Występ bardzo się podobał uczestnikom tego spotkania. Otrzymaliśmy gromkie brawa oraz wiele gratulacji.
Hanna Jankowska
3
Akcja - Razem na święta
Szkoła brała udział w kolejnej edycji akcji „Razem na Święta”. Celem przedsięwzięcia jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę. W ubiegłym roku w akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek. W tym roku również i nasza szkoła.
2
Szopki Bożonarodzeniowe Kleszczewo Kościerskie, grudzień 2019 r.
Żyjemy przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Kultywujemy zwyczaje i tradycje związane z tymi świętami w naszym kraju. Bardzo mocno w naszej tradycji zakorzenione są szopki bożonarodzeniowe. Nie wyobrażamy sobie świąt bez symbolicznej szopki. Historia szopki związana jest z św. Franciszkiem z Asyżu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdujemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie i pasterze. Szopki betlejemskie każdego roku przyciągają tysiące zwiedzających. Ich oglądanie sprawia dla wielu ogromną radość. Rodzinne przybywanie do stajenki w czasie świąt, dla wielu stało się tradycją. Z najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych słynie Kraków. Tam każdego roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską.
W naszej szkole również jest tradycja organizowania konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Prace były bardzo różnorodne. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Szopki oceniane były w trzech kategoriach wiekowych.
Klasy I – III
1 miejsce – Manszewska Amelia kl.III
2 miejsce – Sroka Sandra kl. II
3 miejsce – Gdaniec Blanka kl. I i Gdaniec Jacek kl. II
Wyróżnienia: Syska Estera kl. I i Lewandowska Julia kl. III
Klasy IV – VI
1 miejsce – Szymon Stoffa kl. V
2 miejsca – Filip Bujak kl. V i Laura Celej kl. VI oraz Marcel Reszczyński kl. V
3 miejsca – Anna Szmukała kl. IV i Daria Szmukała kl. V oraz Milena Jankowska kl. IV
Wyróżnienie: Paulina Jurczyk kl. V i Aleksandra Jurczyk kl. VI
Klasy VII – VIII
1 miejsce – Paulina Stobba i Zuzanna Zawalich kl. VIII
2 miejsce – Aleksandra Forc kl. VIII
3 miejsca – Przemysław Pilarski i Arkadiusz Szablewski kl. VIII Dominik i Kacper Gnutek kl. VIII
Wyróżnienie: Dagmara Szablewska kl. VIII
Nagrodzone i wyróżnione szopki uczniów naszej szkoły wzięły udział w Dekanalnym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Bytoni. Tam również zostały zauważone i nagrodzone.
I tak w kategorii klas I – III:
szopka wykonana przez rodzeństwo Blankę i Jacka Gdaniec zdobyła 3 miejsce.
W kategorii klas IV – VI:
szopka wykonana przez Marcela Reszczyńskiego zdobyła 1 miejsce.
W kategorii klas VII – VIII:
szopka wykonana przez Paulinę Stobba i Zuzannę Zawalich zdobyła 1 miejsce.
Wyróżnienie:
otrzymała szopka wykonana przez Milenę Jankowską
W konkursie dekanalnym nagrodzeni zostali uczniowie, których szopki zajęły wysokie miejsca. Natomiast wszyscy uczestnicy dyplom i „słodki poczęstunek”.
Zwycięzcom gratulujemy zdobytych miejsc. Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i udziału w konkursie.
Katecheci:
Danuta Przytarska
i Zbigniew Bigilski
31
Kolęda, kolęda...
Tematem przewodnim w grudniu ramach akcji „Szkoła promująca zdrowie” jest Czas wolny bez multimediów. W związku z tym 13 grudnia odbył się wieczór gier planszowych. Uczniowie wraz z nauczycielkami brali udział w rozgrywkach takich jak: gorący ziemniak, nie śmiej się, Mistakos - walka o stołki, jenga i wiele innych. Rozgrywkom towarzyszył pyszny poczęstunek.
20 grudnia na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się apel profilaktyczny przygotowany przez klasę VI, do którego wprowadziła nas piosenka Dawida Podsiało „Najnowszy klip”. W związku z rozwojem mediów elektronicznych, zwłaszcza w zakresie technologii cyfrowej, wszyscy narażeni jesteśmy na uzależnienie od telefonu czy innych sprzętów multimedialnych. Widoczne gołym okiem są zachowania anty-społeczne. Bardziej jesteśmy w tzw. świecie wirtualnym, cyberprzestrzeni, dostępni online. Wolimi porozmawiać przez czat czy komunikator niż w bezpośrednio komunikować się społecznie. Umieszczamy zdjęcia jak to fajnie nam się w życiu powodzi, mamy uwiecznione chwilę z naszego życia i dzielimy się nimi z całą społecznością sieciową lecz w rzeczywistości jesteśmy osamotnieni. Narzędzia cyberprzestrzeni, np. telefon komórkowy, wypierają obecnie popularne sposoby spędzania czasu wolnego i obcowania z kulturą. Mając świadomość tego, że zjawisko uzależnień powszechne jest na całym świecie i każdy jest na nie narażony, należy właściwie przygotowywać człowieka do korzystania z zasobów cyberprzestrzeni. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby problem ten chcieć zauważyć i podejmować działania prewencyjne. To, na jakim etapie zostanie on dostrzeżony zależy od naszego zaangażowania i świadomości jego istnienia. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka i edukacja dzieci i młodzieży.
Z racji tego, że był to ostatni dzień przed świętami, gdzie spotkaliśmy się wszyscy razem nie obyło się bez wspólnego kolędowania. Każda klasa zaprezentowała się w utworze świątecznym bądź kolędzie. Odbyły się także klasowe wigilie. Wszystkie te akcenty wprowadziły nas w świąteczną atmosferę. To był naprawdę wyjątkowy dzień. Nikt nie biegał, nie hałasował. Wszyscy uczniowie i nauczyciele wyglądali jakoś inaczej niż zawsze.
Z okazji zbliżających się wydarzeń życzymy wszystkim radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego, pomyślnego Nowego Roku, a także wielu miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych!
Anna Kulas
Roma Kwartnik14
Gminny konkurs recytatorski pt.” W świecie poezji dziecięcej” w ZKiW w Pinczynie.
Konkurs wyżej wymieniony odbył się 11 grudnia 2019 roku. Nasza szkołę reprezentowały trzy uczennice. Klasę pierwszą reprezentowała Estera Syska z wierszem Juliana Tuwima „Okulary”, klasę drugą – Martyna Stencel z wierszem Juliana Tuwima „Spóźniony słowik” i klasę III Julia Lewandowska z wierszem „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Występy uczniów oceniało jury. Niestety nasze uczennice nie zajęły nagrodzonych miejsc. Otrzymały upominki za udział. Gratuluję naszym reprezentantkom, swoim występem potrafiły zainteresować rozbrykaną widownię.
Mirela Trawicka
"Przystanek Świętego Mikołaja" - Drzewino
9 grudnia 2019r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Drzewiny "Przystanek Świętego Mikołaja".
Elf - przewodnik oprowadzał nas po atrakcjach tego miejsca. Między innymi zobaczyliśmy żywą Szopkę, ponadto grupa uczestniczyła w warsztatach zdobienia bombek oraz stroików wigilijnych.
Oczywiście podczas wycieczki nie mogło zabraknąć najważniejszego i najbardziej wyczekiwanego spotkania ze Świętym Mikołajem. Było to wielkie przeżycie dla dzieci, które osobiście mogły z nim porozmawiać.
A. Swobodzińska
42
Kiermasz Bożonarodzeniowy
"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi".
Jan Paweł II
6 grudnia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Już od wielu dni uczniowie przygotowywali ozdoby świąteczne – aniołki, kartki okolicznościowe, bombki, choinki i wiele innych prac artystycznych. W akcję zaangażowali się również rodzice
i dziadkowie pomagając dzieciom w przygotowaniach.W sali gimnastycznej szkoły ustawione zostały stoiska z przepięknie, ręcznie wykonanymi ozdobami, kartkami i stroikami świątecznymi. Odwiedzający mogli również zakupić los na loterię i wygrać ciekawe nagrody. Do spróbowania przepysznych pierniczków i ciast świątecznych zachęcała klasa VIII, która przygotowała kawiarenkę. Na innych stoiskach także nie brakowało wielu smakołyków.
Podczas kiermaszu uczniowie umilali czas śpiewając świąteczne piosenki i kolędy. Siostry Paulina i Aleksandra Jurczyk zaprezentowały fascynujący układ akrobatyczny, a uczennice klasy VII pięknie zatańczył do świątecznej piosenki.
Zostały także ogłoszone wyniki w konkursie gminnym „Zima zaklęta w słowach”:
Klasy IV-VII miejsce – Natalia Jurczyk – PSP w Kleszczewie Kościerskim
I miejsce – Szymon Jankowski – PSP w Kleszczewie Kościerskim
II miejsce – Nadia Warsińska – ZKiW w Pinczynie
III miejsce – Aleksandra Jurczyk – PSP w Kleszczewie Kościerskim
III miejsce – Paulina Jurczyk – PSP w Kleszczewie Kościerskim
Wyróżnienie:
Wiktoria Fabich – PSP w Kleszczewie Kościerskim
Piotr Maroszek – PSP w Bytoni
Krzysztof Nadolski – ZKiW w Pinczynie
Karolina Peek – ZKiW w Pinczynie
Klasy VII -VIII
I miejsce – Sandra Bielang – PSP w Kleszczewie Kościerskim
II miejsce – Julia Niewodowska – ZKiW w Pinczynie
III miejsce – Karolina Jurczyk – PSP w Kleszczewie Kościerskim
Wyróżnienie:
Michał Czubek – PSP w Borzechowie
Seweryn Terlikowski – ZKiW w Pinczynie
W takim dniu nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja, który zaszczycił nas swoją obecnością i przybył z workiem pełnym cukierków. Dzieci z uśmiechem na ustach zaśpiewały Mikołajowi piosenkę i pobiegły przywitać gościa.
Atmosfera kiermaszu była naprawdę niepowtarzalna. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły kupowali ozdoby i próbowali pyszności.
Wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej akcji, a także wszystkim, którzy zechcieli podzielić się świąteczną radością, organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
Roma Kwartnik
36
"Polska - moja ojczyzna"
,,Polska-moja ojczyzna"- III edycja.Uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczace znajomosci mapy Polski i nie tylko. Na koniec odbyła się sesja zdjęciowa,podczas której każdy uczeń mógł założyć mundur i wcielić się w postać Piłsudskiego.
2
Tak - Pomagam
W dniach 6 i 7 grudnia 2019 r. odbyła się XVII zbiórka żywności pod hasłem „Tak - Pomagam”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zbierali żywność w sklepach w Kleszczewie Kościerskim oraz Semlinie. Dzięki darczyńcom udało się zebrać 173 kg żywności. Wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali paczki świąteczne dla mieszkańców lokalnej społeczności. Dziękujemy za włączenie się w akcję zbiórki żywności :)
Szkolne Koło Caritas
Andrzejki
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
W piątkowy wieczór uczniowie klasy VI przenieśli się w zaczarowany świat magii i wróżb. Siedząc w magicznym kręgu zapoznali się z tradycjami andrzejkowymi. W czasie wróżb i zabaw mogli się dowiedzieć co będą robić w przyszłości, kto pierwszy znajdzie miłość, czy też czego powinniśmy się wystrzegać. Oczywiście nie zabrakło przebijania szpilką papierowego serca z napisanymi imionami.
Dużo radości wzbudziło lanie wosku przez dziurkę od klucza. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne i słodki poczęstunek.
Zabawy andrzejkowe uczniowie połączyli z przygotowaniami do kiermaszu i robili ozdoby świąteczne. Wspólna zabawa dostarczyła wielu przeżyć i emocji.
Anna Kulas
7
Ogólnopolski Konkurs „Szkolne przygody gangu słodziaków”
„Dzień Głośnego Czytania” w PSP im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim odbył się 13 listopada 2019 roku. Uczniowie klas I – III spotkali się wspólnie w sali nr 6. Uczniów oraz wychowawców powitała pani bibliotekarka. Podsumowała to, co zostało zrobione do tej pory w ramach powyższego konkursu. Pochwaliła, że 90% dzieci przez 21 dni czytało w domu głośno przez co najmniej 10 minut. Każda klasa wykonała w swoich salach drzewa konkursowe z materiałów recyklingowych. W czasie zajęć dzieci poznały warstwy lasu, rodzaje drzew, zwierzęta leśne, słuchały ich odgłosów, tropiły po śladach, rozwiązywały zadania, zagadki, rebusy o tematyce przyrodniczej. Wykonały prace plastyczne „Jesienne drzewo” . Układały kodeks właściwego zachowania w lesie. Uczyły się segregować śmieci i od początku roku segregujemy śmieci we właściwy sposób. Zbieramy makulaturę na konkurs gminny. Dzieci wiedzą, że w ten sposób ratują drzewa. Posadziły drzewko pod szkołą. W odpowiednim podłożu umieściły żołędzie, które będą pielęgnować, by wyhodować nowe drzewo.
Potem każda grupa udała się do swoich klas. Uczniowie klasy I usiedli pod swoją brzozą, którą wykonali z papierowych rurek różnej wielkości i gałęzi pozostałych po przycinaniu prawdziwej brzozy. Tego dnia przyniosły do szkoły swoje maskotki, dla których zrobiły wspaniałe drzewo i posadziły je na pianinie obok drzewa, by mogły też posłuchać opowiadania. Gośćmi w klasach były uczennice ze Szkolnego Koła Caritas, które przeczytały młodszym koleżankom i kolegom kolejny rozdział książki o słodziakach. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadania. Razem wymyśliliśmy, że będziemy siadać w wolnych chwilach pod drzewem, by poczytać sobie głośno kolejne książki z biblioteki.
Klasy I i II wysłały zdjęcia i opis pracy konkursowej. W grudniu na stronie internetowej ogłoszono wyniki konkursu. W konkursie wzięło udział ok. 3500 klas z całej Polski. Niestety nie wygraliśmy nagrody głównej, ale uczniowie klasy I znaleźli się wśród 500 wyróżnionych klas. Dzieci otrzymały upominki i dyplomy za udział. To trochę poprawiło nasze humory.
Mirela Trawicka
8
Szkolny Konkurs Recytatorski „ W świecie poezji dziecięcej”
Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego.
Komisja , 25 listopada 2019 roku, wyłoniła następujących laureatów:
Klasa I;
I miejsce – Estera Syska, wiersz „Okulary” J. Tuwima,
II miejsce – Aleksander Hapke , wiersz „Zima „ K. Bednarek,
III miejsce – Michalina Sikorska, wiersz „Kłamczucha” J. Brzechwa.
Wyróżnienia;
- Fabian Kiszkenów , wiersz „Mamo.”
- Milena Szachta ,wiersz „Psie smutki”,
- Aneta Radomska, wiersz „Bambo”.
Klasa II:
I miejsce – Martyna Stencel , wiersz „Spóźniony słowik” J. Brzechwa.
Klasa III:
I miejsce – Julia Lewandowska wiersz „Ptasie radio” J. Tuwim,
II miejsce – Laura Szadkowska, wiersz „Pierwszy śnieg” e. Szelburg – Zarębina.
Uczennice, które zajęły pierwsze miejsca będą reprezentowały naszą szkołę na konkursie gminnym 11 grudnia 2019 roku w Pinczynie.
Konkurs plastyczny „Las jesienią”
20 listopada podsumowano szkolny konkurs plastyczny „Las jesienią”. Konkurs polegał na zaprezentowaniu własnoręcznie prac malarskich w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I – III.
Cele konkursu:
- Zainteresowanie młodego pokolenia przyrodą
- Kształtowanie postaw przyjaznych środowisku,
- Uświadamianie uczniów o zmienności wyglądu przyrody w zależności od danej pory roku,
- Pogłębianie wiedzy przyrodniczej.
Komisja dokonała następującego rozstrzygnięcia:
Odziały przedszkolne
I miejsce – Marcel Bujak
II miejsce – Amelia Czerwińska
III miejsce – Anna Szczepańska
Klasa pierwsza
I miejsce – Michalina Sikorska
II miejsce – Fabian Kiszkenów
III miejsce – Martyna Reszka
Klasa druga
I miejsce – Wiktoria Lange
II miejsce – Karolina Wieczorek
III miejsce – Gabriela Petka
Klasa trzecia
I miejsce – Adam Jurczyk
II miejsce – Hubert Balicki
III miejsce – Oliwia Rynkowska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów J
Organizatorzy
„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.” J.Korczak
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
320 listopada nasza szkoła wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia niebieski dzień (uczniowie i nauczyciele w tym dniu ubrali się na niebiesko), śpiewaliśmy piosenkę o prawach dziecka. Usłyszeliśmy również w wykonaniu klasy szóstej jakie prawa i obowiązki ma każde dziecko. Podczas apelu również rozdane zostały nagrody za dwa konkursy związane z prawami dzieci. W pierwszym konkursie „SUPERBOHATER OBROŃCA DZIECI” dwójka uczniów otrzymała wyróżnienie: Aurelia Podolska kl. I i Cezary Wołoszyn kl. III. W drugim konkursie „POLSKI OBROŃCA PRAW DZIECKA” komisja wyróżniła pięć prac: Szymon Jankowski kl. VI, Dominika Czaplewska kl.VI, Agata Kurowska kl. VI, Julia Milewska kl. VI i Damian Milewski kl. VII.
Drugim ważnym świętem obchodzonym w naszej szkole tego dnia był dzień życzliwości. Klasa VI przybliżyła wszystkim skąd nazwa tego święta oraz kim jest człowiek życzliwy. Następnie nastąpiła koronacja. Każdy w swojej klasie wybierał króla i królową życzliwości. Niespodzianką tegorocznego święta był wybór dokonany przez uczniów, którzy decydowali o wyborze króla i królowej pośród nauczycieli.
Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Caritas
Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
- 4
Dnia O9 listopada 2019 roku w Zespole Kształcenia i Wychowania im Jana Pawła II w Starej Kiszewie, jak co roku odbył się Międzygminny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej, organizowany przez Parafię, Szkołę Podstawową i Urząd Gminy w Starej Kiszewie. Pomysłodawcą i prowadzącym był niezastąpiony ksiądz Andrzej Taliński, który podczas przerw zajmował się nami organizując wspólny śpiew pieśni patriotycznych.
Było wielu wspaniałych solistów, recytatorów oraz zespołów muzycznych. Poziom występów bardzo wysoki.
Konkurs oceniany był przez jury w sześciu kategoriach:
- recytacje dzieci młodszych (0-III);
- recytacje dzieci starszych (IV- VI);
- recytacje młodzieży i dorosłych;
- soliści młodsi;
- soliści starsi;
- zespoły wokalne.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w kategorii recytacje dzieci starszych, młodzieży i dorosłych, soliści młodsi oraz zespoły wokalne.
Zespół wokalny „Źródło” zaśpiewał dwie piękne i wzniosłe pieśni patriotyczne: „Noc zapada nad cichym jeziorem” i „Wiernie iść”, które zachwyciły słuchaczy i jury, zajęliśmy I miejsce, drugim nowopowstałym zespołem, który zaprezentował piękny utwór Czerwonych gitar „Gdy zapłonął nagle świat, był zespół Reshfor (Natalia Reszka i Ola Forc). Za przepiękne wykonanie otrzymały II nagrodę w konkursie. Również II miejsce otrzymał Mateusz Raczkowski za wykonanie utworu „Jesienny deszcz”.
Natalia Milewska uczennica klasy VIII zachwyciła recytacją wiersza A.
Mickiewicza „Reduta Ordona” – I miejsce. Pozostałe uczestniczki Zuzanna Hajduk i Wiktoria Fabich zajęły równorzędne II miejsca w kategorii klas VI – VI. Występowała również Julia Grajner, której w tym roku się nie poszczęściło, ale również recytowała pięknie.
Chcemy serdecznie podziękować organizatorom za tak mile spęczony czas oraz poczęstunek.
Dziękujemy również naszym utalentowanym uczestnikom i zapraszamy do udziału w konkursie na druki rok.
Wszyscy występujący w konkursie otrzymali dyplomy, nagrody
i drobne pamiątki.
Dziękujemy.
Hanna Jankowska
Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, internetu, portali społecznościowych i substancji psychoaktywnych.
15 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez psychologa Centrum Rozwoju Edukacji w Krakowie. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy V, VI i VII.
W klasie VI i VII zrealizowano temat: Profilaktyka uzależnień od telefonu komórkowego, internetu, portali społecznościowych i substancji psychoaktywnych.
Współczesna młodzież i dzieci nie rozstają się nawet na moment ze swoimi smartfonami i telefonami komórkowymi. Korzystają z nich w drodze do szkoły, podczas lekcji, na szkolnych przerwach, a wreszcie w domu, podczas obiadu, rozmowy z rodzicami, nauce i czasie wolnym. Niezliczona ilość zainstalowanych aplikacji takich jak Facebook, Instagram i Snapchat skutecznie odciągają młodego człowieka od rzeczywistości i przejmują nad nim kontrolę – uzależniają.
Toteż podczas pierwszej części warsztatu uczniowie uczyli się jak korzystać z telefonu komórkowego i portali społecznościowych w sposób rozsądny i świadomy, bez utraty kontaktu ze światem realnym.
Druga część tego warsztatu była poświęcona zagadnieniom profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych.
Substancje psychoaktywne to alkohol, papierosy, dopalacze i narkotyki , które przy odrobinie wysiłku, w łatwy sposób, zdobędzie każdy uczeń. Używki te są coraz częściej nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich młodzieży.
Celem drugiej części warsztatu było uświadomienie uczniom jak daleko idące konsekwencje niesie zażywanie substancji psychoaktywnych – uzależnienie fizyczne, psychiczne i konsekwencje prawne. Uczniowie dowiedzieli się, że narkotyki, dopalacze i alkohol nie dają mocy, one moc zabierają. Poprzez rozmowę i pracę w grupach uczniowie poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat środków uzależniających.
STOP agresji to drugi temat warsztatów realizowany z uczniami klasy V.
Agresja i przemoc rówieśnicza to nieodłączne elementy szkolnej rzeczywistości. Uczniowie nie potrafią ze sobą rozmawiać, co prowadzi do konfliktów i zachowań przemocowych.
Celem warsztatu było zwrócenie uwagi uczniów jak bardzo istotnym problemem jest przemoc rówieśnicza oraz nadmierna agresja. Uczniowie uczyli się jak umiejętnie poradzić sobie ze złością i rozładować napięcie emocjonalne, tak aby nikogo nie krzywdzić. Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać o swojej klasie, zastanowić się nad jej mocnymi stronami i tym co wymaga zmiany.
Mamy nadzieję, że warsztaty spełniły oczekiwania naszych uczniów i przyczynią się do podejmowania przez nich rozsądnych i przemyślanych decyzji w przyszłości.
Archiwum Aktualności